Ayda 2 gün dahi olsa cezası çok ağır!

Ayda 2 gün dahi olsa cezası çok ağır!

Ayda iki gün bile olsa çalıştırdığınız kişinin sigortasını yatırmıyorsanız, SGK müfettişleri kapınızı çalabilir.

A+A-

Okan Güray Bülbül'ün haberi...
Bugün itibarıyla evinde ayda iki gün çalıştırdığı bir temizlikçiyi sigortalatmayana 5 asgari ücret yani 5 bin 355 lira ceza kesiliyor. Bu ceza bir ay sigorta yaptırmamanın cezası.

YILLIK 28.917 LİRA

Bir yıldır o haneye temizliğe gittiğini söyleyen kadın için ev sahibinin ödemesi gereken ceza miktarı 28.917 TL. Bunun yanında rakam geriye dönük olarak ödenmeyen sigorta primleri ve gecikme zamlarını kapsamıyor. Bu tutarlar da eklendiğinde cezanın altından kalkmak zor.

1.630 CEZA KESİLDİ

SGK'nın bu konuda yaptığı denetimlerin kaynağı genelde şikayetler. Diğer yandan yapılan planlı denetimlerde de bu duruma rastlanmış. İstanbul, İzmir ve Ankara'da toplam 1.630 idari para cezası kesilmiş. Cezalar İstanbul'da Kadıköy, Sarıyer ve Beşiktaş, Ankara'da Çankaya ve Keçiören'de yoğunlaşmış. Bu semtlerde yaşayan çiftlerin her ikisinin de çalışıyor olmaları ve evlerine düzenli temizlikçi almaları yoğunlaşmanın nedeni olabilir. Bu arada cezaların yüzde 20'si komşu şikayeti üzerine kesilmiş.

ADIM ATILDI, DEVAMI GELMEDİ

SGK dünya ülkelerindeki uygulamaları inceledi. Daha önce bu köşeden de duyurduğumuz gibi kuponla ödeme yapılması gibi yöntemler çözüm olabilirdi. Fakat kuponda değerli kağıt problemi, kredi kartlarının etkin kullanılmasında ise maliyet sorunu çözümün önündeki engeller.

EVLER İŞYERLERİNE DÖNÜYOR

Gündelikçisini sigortalı yaptırmak isteyen kişi, SGK merkezine giderek evini işyerine dönüştürmek zorunda. Evinde çalışan temizlikçiyi sigortalatan kişi, kapısına gelen vergi denetmenine, sigorta müfettişine kapıyı açmak mecburiyetinde. Dolayısıyla aslında evi işyerine dönüştürmek başka bazı sorunlara da yol açabilecek nitelikte bir uygulama.

SÖZLEŞME ZORUNLU

Evini işyerine dönüştüren ve SGK'dan işyeri numarası alan kişiler, sigorta işlemlerini elektronik ortamdan yürütmek için SGK'dan bir şifre alacaklar. Bu şifreyle, çalıştırdıkları temizlikçi için "işe giriş bildirgesi" dolduracaklar ve her ay için o ayın 23. gününün akşamına kadar SGK'ya prim ve hizmet belgesi düzenleyerek gönderecekler. Kişi, eğer temizlikçiyi ayın yalnızca birkaç günü çalıştırmışsa, bu kişi ile imzalanmış olan kısmi süreli iş sözleşmesi de SGK'ya elden verilmek durumunda.

FIRSATÇILARA GÜN DOĞAR

Mevcut uygulama; Temizlikçisini sigortalatmak isteyenleri pişman edecek kadar zor. Çoğu kimse işlemleri tek başına yapamıyor. Böyle olunca da iş takipçilerinin devreye girdiğini görüyoruz. Bu kişiler vekâletle iş yaptığından özellikle yaşlılar hakkında vicdanları yaralayacak dertler ortaya çıkabilir. Bu sebepten; bir an önce işlemlerin kolaylaştırılması gerekiyor.

Akşam

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.