1. HABERLER

  2. AYASOFYA

  3. Ayasofya'da 85 yıl sonra Kur'an-ı Kerim okundu
Ayasofya'da 85 yıl sonra Kur'an-ı Kerim okundu

Ayasofya'da 85 yıl sonra Kur'an-ı Kerim okundu

Ayasofya'nın iç kısmında 85 yıl sonra okunan ilk Kur'an-ı Kerim olarak kayıtlara geçti.

A+A-

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumunun 1444. yılında ilk kez gün yüzüne çıkan eserlerin yer aldığı sergi Ayasofya'da ziyarete açıldı. Açılışta tarihi bir olay yaşandı ve program İmam Hatib Ali Tel'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hatip Tel'in tilaveti Ayasofya'nın iç kısmında 85 yıl sonra okunan ilk Kur'an-ı Kerim olarak kayıtlara geçti.

4f46123.jpg

Hz. Muhammed'in (asm) doğumunun 1444. yılında, 2015 Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, "Doğumunun 1444. Yılında Hz. Peygamber" temalı Aşk-ı Nebi Ayasofya Sergisi açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen, yurt içi ve dışından hattatların ilk kez gün yüzüne çıkan eserlerinin yer aldığı serginin Ayasofya'daki açılış töreni, Ankara'daki Ahmet Hamdi Akseki Camisi İmam Hatibi Ali Tel'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, mirasçısı oldukları geçmişin ve medeniyetin ancak aşk ve sevgi üzerinden okunabileceğini söyledi. Söz konusu tarihi bazılarının kılıç, kalkan, top ve tüfek üzerinden okuyabileceğini belirten Görmez, tarihin sadece aşk, sevgi ve sevdayla anlaşılabileceğini aktardı.

cccfaafoto_5010506_100420151619080000_r_gen_20150410000000_aapicture201504105010506high.jpg

Görmez, açılacak serginin de ancak bu aşkla okunabileceğine dikkati çekerek, "Bizim muhabbetimizin kaynağı 

elbette efendiler efendisi Muhammed Mustafa'dır. Şu kısacık ömürlerimizde Rabbimizin bizden istediği önemli bir şey var; ruhlarımızı, beden ülkesine gömmemektir. İmanın, inancın, vahyin, yaratıcı kudretin ve onun gönderdiği bütün peygamberlerin bize kazandırmak istedikleri asıl özgürlük, ruhlarımızı beden ülkelerimize gömmekten kurtarmaktır" diye konuştu.

Söz konusu özgürlüğün ancak imanla gerçekleşeceğini vurgulayan Görmez, şöyle devam etti: "Bugün İslam dünyası zarif ve ince duygudan, yüce ulvi sevgiden, derin metafizik muhabbetten mahrum kaldı biliyor musunuz? Onun için bugün İslam sanatkarlarının bize kazandırmak istedikleri hasletler aslında bunlardır. Onun için hep birlikte bu ulu mabedin kubbesi altında, yeniden gönül dünyamıza dönüp, ruhumuzu beden ülkesinin makberlerinden kurtarmak için çaba göstermek zorundayız. Bu da ancak imanla, sevgiyle, muhabbetle olur. Bu tür güzel çalışmalara öncülük eden bütün sanat büyüklerimize, hattatlarımıza, müzehhiplerimize, müzehhibelerimize, en kalbi şükranlarımı arz ediyorum."

Görmez, konuşmasında bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine ilişkin değerlendirmelere de yer verdi.

9f1baafoto_5010509_100420151619080000_r_gen_20150410000000_aapicture201504105010509high.jpgİstanbul Valisi Vasip Şahin de İstanbul'un ve Ayasofya'nın övülmüş mekanlar olduğunu anlatarak, Anadolu coğrafyasındaki Hz. Peygamber sevgisinden bahsetti. Anadolu insanının Hz. Muhammed'i hiçbir zaman yalın ismiyle anmadığına dikkati çeken Şahin, Türk insanının Hz. Peygambere saygıda çok hassas olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun'un da selamlama konuşması yaptığı açılışa, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da katıldı. Konuşmaların ardından katılımcılarla serginin açılış kurdelesini kesen Görmez, daha sonra sergiyi gezdi. Mehmet Çebi koleksiyonundan 63 eserin yer aldığı sergi, 10 Haziran'a kadar açık kalacak.

aa

 

 

 

 

 

ayasofya_banner.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum