Ayasofya kiliseden değil müzeden camiye dönüştürüldü

Ayasofya kiliseden değil müzeden camiye dönüştürüldü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Bunu herkesin bilmesi gerekiyor.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, online olarak düzenlenen "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu", Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen "Değerlendirme ve Kapanış Oturumu"nun ardından sona erdi.

Erbaş, 3 gün süren sempozyumun kapanış oturumunda, bir asra yakın bir hasretten sonra Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açıldığını belirterek, "Açılışın ardından çok kısa bir süre içerisinden başkanlığımız tarafından 35 kadar tebliğin sunulduğu bir sempozyumun organize edilmesi ve bu sempozyumun başarıyla tamamlanmış olması bir iftihar tablosudur. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, Osmanlı döneminde Ayasofya-i Kebir Camii'nde yürütülen ilmi çalışmalara değinerek, "Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz. Çok kıymetli hocalarımız başta İstanbul müftümüz olmak üzere Ayasofya'da dersler yapacaklar. Kur'an, tefsir, hadis, fıkıh, akaid, ilmihal, siyer gibi derslerle o geleneği inşallah yaşatmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Ayasofya'nın 1453'te camiye çevrildiğini hatırlatan Erbaş, şöyle devam etti:

"Ayasofya, cami hüviyetini bugüne kadar devam ettirdi. Ancak ibadete kapatılarak müzeye dönüştürülmüştü. Şimdi Ayasofya kiliseden camiye dönüştürülmedi, müzeye dönüştürülen o cami tekrar ibadete açıldı. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Ayasofya, cami hüviyetini resmi olarak korudu, bunun belgeleri elimizde var. Dolayısıyla biz bu şekilde bir kanaat ortaya koyanların bu kanaatlerinin yanlış olduğunu söylüyoruz."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum