Ayasofya ikinci başörtüsü meselesidir

Ayasofya ikinci başörtüsü meselesidir

Prof.Dr. Sait Öztürk; “Ayasofya ikinci başörtüsü meselesidir. Ufak bir idari düzenlemeyle yeniden camiye çevrilebilir” dedi

A+A-

Hüseyin Sancak'ın haberi:

İmam Hatip Dayanışma, Eğitim ve Rehberlik Derneği (İHDER) tarafından organize edilen “Ayasofya’yı Anlamak” konulu panel, önceki gece Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Mehmet Hanefi Pervane’nin Kuran tilaveti ile başlayan programda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımı’nın gösterisi geceye damga vurdu. İHDER Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Ermiş programın açılışında yaptığı konuşmada, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmeden tam bağımsızlıktan söz edilemeyeceğini söyledi.

Abdurrahman Dilipak da, Ayasofya’nın müze olmasını kabul etmediklerini belirtti. Dilipak; “Ayasofya’yı ibadethane olmaktan çıkarmaya ve minarelerini eksiltmeye çalışıyorlar. Buna asla izin vermeyiz. Minare yerine çan takacak değiliz. Diyanet, Ayasofya’nın cami statüsünde olduğunu, fiilen müzeye çevrildiğini belirtiyor. Ancak müze olması gerçek ve hukuk dışıdır” dedi. Ayasofya sorununun çözümünü Kudüs sorununun çözümüyle eşdeğer olduğunu ifade eden Dilipak, konu ile ilgili belirlediği çözüm yöntemini şu şekilde açıkladı: “Ayasofya, camiye çevrilerek içinde put ve benzeri haram nesneler olmaması şartıyla, namaz saatleri dışında her dinden insanın gelip ziyaret edebileceği, dua edebileceği bir yer olarak yeniden düzenlenebilir” diye konuştu. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle Ayasofya’yı kucaklayacak bir ruh bütünlüğüne sahip olması gerektiğinin altını çizen Dilipak, hem siyasi, hem hukuki, hem de idari anlamda girişimlerde bulunulması gerektiğini önemle vurguladı.

ÖZTÜRK: AYASOFYA MESELESİ İKİNCİ BAŞÖRTÜ MESELESİDİR

Prof. Dr. Sait Öztürk ise 2014 yılında Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi konusunda umutlu olduğunu dile getirdi. Ayasofya meselesinin ülkemizdeki ikinci başörtü meselesi olduğunun altını çizen Öztürk: “Nasıl ki ufak bir idari düzenlemeyle başörtü sorunu ortadan kaldırıldıysa; Ayasofya da aynı süreçle camiye çevrilebilir” dedi. Konuyu hukukun öne çıkarmasına gerek olmadığının belirten Öztürk, siyasi iradenin uygun gördüğü takdirde TBMM’ye sunulmadan çözülebileceğini ifade etti.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.