Avusturya'da 'İslam' ifadesi karnelerden çıkartıldı

Avusturya'da 'İslam' ifadesi karnelerden çıkartıldı

Avusturya'da İslam ifadesinin okul karnelerinden çıkartılması tepkilere neden oldu

Avusturya'da eğitim bakanlığı ve başbakanlığa bağlı din işleri dairesi tarafından karnelerde seçmeli din dersi ve öğrencilerin dini aidiyetlerini gösteren kısımda yer alan İslam ifadesinin çıkartılarak yerine ülkedeki Müslümanları temsil eden Avusturya İslam Cemaatinin kısaltması olan İGGÖ'nün yazılması tepkilere neden oldu. 

Ülkede yaşayan Müslümanlar başta olmak üzere akademisyenler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, resmi bir evraktan İslam ifadesinin çıkartılmasını Müslümanlara yönelik büyük bir ayrımcılık olarak yorumluyor.

700 binin üzerinde Müslüman'ın yaşadığı Avusturya'da aşırı sağcı hükümetin resmi bir evrakta din hanesine İGGÖ kısaltmasını kullanmasını mantık dışı olarak değerlendiren uzmanlar, dünya genelinde 1,5 milyar Müslüman'ın mensup olduğu dinin adının İslam olduğunu, İGGÖ'nün ise bu ülkede yaşan Müslümanları temsil eden bir kurum olduğuna dikkati çekiyor.

Aşırı sağcı hükümetin söz konusu değişikliği hayata geçirmeden önce kamuoyunu ve Müslümanları ciddi oranda bilgilendirmemiş olması, art niyetli bir tutum olarak değerlendiriliyor.

Müslümanlar dışında diğer din ya da cemaatlere yönelik herhangi bir değişiklik yapmayan hükümetin bu tutumu İslam cemaatini yıpratmanın yanı sıra ülkede kısık sesle de olsa dillendirilen "Avrupa ya da Avusturya İslamı'nı" hayata geçirmek için atılmış bir adım olarak yorumlanıyor.

"Her türlü yasal yola başvuracağız"

İGGÖ Başkanı Ümit Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eğitim bakanlığının ülkedeki teamüllere aykırı olarak herhangi bir istişare ve diyaloğa ihtiyaç duymadan, okul müdürlerine gönderdiği genelgeyle, karnelerdeki din hanesi ve din dersi kısmından İslam ifadesini çıkardığını anlattı.

Vural, yetkililerle yaptığı görüşmenin istedikleri doğrultuda geçmediğini belirterek, "İslam dini ifadesini aslında böyle basit bir bürokratik müdahale ile resmi bir evrak olan karnelerden silmeye gayret ediyorlar. İGGÖ olarak buna karşı her türlü yasal yola başvuracağız." dedi.

Eğitim Bakanlığının değişikliğe gerekçe olarak Alevi çocukların, seçmeli Alevilik dersi yerine İslam dersini yanlışlıkla almalarını önlemek için bu değişikliği yaptıklarını ifade eden Vural, "Her iki din dersine ilişkin kısımda 'Alevi' ve 'İslam' ifadeleri açık şekilde yazıyor. Böyle bir durumda yanlışlık yapılması pek mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

Vural, bakanlığın bir oldubittiye getirerek karnelerden İslam kelimesini çıkartmasının ileride önemli sorunlara yol açacağına dikkati çekerek, "Bu adım İslam ifadesinin yavaş yavaş resmi evraklardan silinmesine yol açacak. Müslümanları tanımlayan İslam kelimesi yerine bir hükümetin yakıştırdığı İGGÖ kısaltması kimlik olarak kullanılacak. Bunu kabul etmemiz mümkün değil." görüşünü paylaştı.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.