Avusturya'da işçiler iş bırakıyor

Avusturya'da işçiler iş bırakıyor

Avusturya genelinde yaklaşık 40 bin demir yolu çalışanı, çalışma koşulları ve aylık ücretleriyle ilgili talep ettikleri iyileştirmenin kabul edilmemesi nedeniyle greve gitti.

Başkent Viyana'daki Hauptbahnhof merkez tren garı başta olmak üzere ülkedeki bütün tren istasyonlarında düzenlenen grev nedeniyle demir yolu çalışanları iş bırakırken, 2 saat boyunca tren seferleri de yapılamadı.

Garlardan Almanca ve İngilizce yapılan anonslarda, yolculara tren seferlerinin iptali ve yaşanan gecikmelere dair bilgi verildi.

Özellikle turistlerin olumsuz etkilendiği eylemi "uyarı grevi" olarak adlandıran demir yolu çalışanları sendikası VİDA tarafından yapılan yazılı açıklamada, aşırı sağcı hükümet ve işverenlerle yıllık maaş artışları başta olmak üzere çalışma süreleri ve sosyal hakların iyileştirilmesi gibi talepleri konusunda uzlaşamazlarsa daha uzun süreli grevlere gidileceği belirtildi.

VİDA geçen hafta yaptığı açıklamada, yıllık maaş artışı, çalışma süreleri ve sosyal hakların iyileştirilmesiyle ilgili yürütülen görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını, bu nedenle "uyarı grevine" gidileceğini duyurmuştu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.