Avrupa'ya "ırkçılık ve islamofobi" uyarısı

Avrupa'ya "ırkçılık ve islamofobi" uyarısı

AB Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa Parlamentosu'nda ırkçı partilerin sandalyesinin artması AB'nin geleceğini tehdit eder" dedi.

A+A-

 

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, gelecek ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ırkçı, yabancı düşmanı ve İslamofobik siyasi hareketlere set çekilmesi çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Joelle Milquet, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneğinin (TÜMSİAD) Brüksel Temsilciliğinde düzenlenen "Avrupa’nın büyümesinde göçmen kökenli girişimcilerin katkısı" konulu konferansta konuştu.

"Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde bu coğrafyada maalesef ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, islamofobinin, anti semitizmin ve her türlü fobiaların arttığını görüyoruz" diyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bu topraklar ırkçılık zehrinden çok çekti. Bu topraklardaki ırkçılık akımlarının nasıl savaşlara ve felaketlere yol açtığını Avrupa hakları henüz unutmadı. Etrafında birleştiğimiz Avrupa değerlerinin, kurumlarının bir daha böyle savaşlar ve felaketler yaşanmasın diye, Avrupa'yı birleştirmek için ortaya çıktığını söylememiz gerekiyor."

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi'nin bu hedef doğrultusunda kurulduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Ama bugün bu akımlar Avrupa'nın en temel değerlerini hatta demokratik kurumlarını sarstığını görüyoruz. Avrupa Parlamentosu'nda ırkçı partilerin sandalyesinin artması Avrupa Birliği'nin geleceğini tehdit eden unsurlardan biri olacağını söylemek durumundayım. Bugün ırkçı partiler bir taraftan göçmenlere ve Müslümanlara yönelik nefret söylem ve eylemlerinde, diğer taraftan AB'yi yıkmaya ve değerlerini yok etmeye yönelik söylem ve eylemlerde bulunuyorlar. Bu gidişatın mutlaka ve ivedilikle durdurulması lazım" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Bu konuda özellikle sağduyulu siyasetçilerin ve ülkelerin katkı yapması gerekiyor ve Türkiye'nin AB üyeliği bu anlamda çok katkı sağlayacaktır" dedi.

Avrupalı siyasetçilere ve siyasi hareketlere popülist söylemlerden uzak durarak ekonomik krizin, nüfus yaşlanması probleminin, Avrupa'daki donmuş çatışmaların, Ukrayna krizinin ve entegrasyon sorunlarının nasıl çözülebileceği konusunda somut tekliflerini şeffaflıkla ve dürüstçe halka anlatmalarını isteyen Çavuşoğlu, Türkiye'deki son seçimlerin bu açıdan iyi bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.