Avrupa süt ve şeker kotalarını kaldırıyor

Avrupa süt ve şeker kotalarını kaldırıyor

Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte, AB'nin 2015'te süt kotaları, 2017'de ise şeker kotalarını kaldıracağını açıkladı.

A+A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 'Gıda Sektörü AB'ye Uyum Sürecini Tartışıyor' konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkan Vekili Rint Akyüz, Gümrük Birliği Anlaşması'nın, Türkiye ile üçüncü ülkelerin arasındaki ticaretin önündeki büyük engel olduğunu belirtti. Akyüz, AB ile Türkiye arasında olan Gümrük Birliği Anlaşmasından dolayı, AB'nin 3. Ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarının dolaylı olarak Türkiye'nin aleyhine çalıştığını söyledi.

ETKİLERİ ÖNEMLİ

Şu ana kadar 17'ye ulaşan bu tip anlaşmaların, Türkiye dahil 3. ülkeler için refah seviyesini azaltıcı olacağının öngörüldüğünü söyleyen Akyüz, 'Bunlara ilaveten ABD ile AB arasında görüşmeleri yapılan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı' (TTYO) gerçekleşirse, dünya ve Türkiye ekonomisi üzerine etkileri çok önemli' diye konuştu.

GÜMRÜK BİRLİĞİNDEN ÇIKMAK BİR ALTERNATİF

Akyüz, bu açmazdan çıkabilmek için 3 alternatif olduğunu vurguladı. Akyüz; 'AB giriş sürecinin çok hızlandırılması, AB'ye girip söz konusu anlaşmanın etkilerinden kurtulmak ya da ABD ile paralel olarak serbest ticaret anlaşmasını eşzamanlı olarak gerçekleştirmek, tüm bunlar olamadığı taktirde son alternatif ise AB ile olan Gümrük Birliği Anlaşması'ndan çıkarak yerine Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması' dedi.

TİCARET KOLAYLAŞACAK

Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdür Yardımcısı Joost Korte, serbest ticaretin önünde AB olarak iki engelleri olduğunu dile getirdi. Bu engellerden birinin süt, diğerinin şeker kotaları olduğunu söyleyen Korte, '2015'de süt, 2017'de şeker kotaları AB'de kalkacak. Serbest ticaretin önü böylelikle açılacak' dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.