Avrupa Komisyonu, Müslüman karşıtlığından endişeli

Avrupa Komisyonu, Müslüman karşıtlığından endişeli

Avrupa Konseyine bağlı Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI), 2023'te Avrupa'da Müslümanlara karşı gözlemlenen çeşitli nefret ve ayrımcılık biçimlerine dair derin endişe duyulduğunu bildirdi

Merkezi, Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan ECRI, 2023 yılı faaliyet raporunu yayımladı.

Konsey'e üye ülkelerde ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğün geçen yılki seyrinin ele alındığı raporda, 7 Ekim 2023'ten bu yana Müslümanlara yönelik çevrim içi ortamda nefret söylemi dahil, nefret saikli olayların sayısında ciddi artış yaşandığı kaydedildi.

2023 Ekim ayından bu yana Avrupa Konseyi ülkelerinde Müslümanların "sanık" muamelesi gördüğüne işaret edilen raporda, "Avrupa ülkelerinin Müslümanlaştığını ve bunun bir tehdit olduğunu" öne süren çeşitli söylemlerin, siyasi amaçlara alet edildiği vurgulandı.

"TERÖRLE MÜCADELEYE YÖNELİK KANUNLAR, MÜSLÜMANLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Raporda, "Terörle ve aşırıcılıkla mücadeleye yönelik kanun ve politikaların uygulanması, Müslümanlar veya Müslüman olarak algılananların üzerinde olumsuz etkiler yapmaya devam ediyor." değerlendirmesine yer verildi.

Belirgin dini simge taşıyan kişilerin bazen terörle bağdaştırıldığı aktarılan raporda, ayrıca, bazı Müslümanların kaliteli tedaviye erişim konusunda da ayrımcılığa uğradığı belirtildi.

Raporda, "ECRI, Avrupa'da Müslümanlara karşı gözlemlenen çeşitli nefret ve ayrımcılık biçimleriyle ilgili derin endişesini dile getirdi." ifadesi yer aldı.

ECRI, raporda, Avrupa Konseyine üye devletleri Müslümanlara karşı ırkçılığı ve ayrımcılığı önlemeye ve bununla mücadele etmeye dair gözden geçirilmiş 5 nolu ECRI genel politika tavsiye kararına uymaya çağırdı.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.