Atina’da cami için sona doğru

Atina’da cami için sona doğru

Atina, Avrupa’da kullanıma açık camisi olmayan tek başşehir

A+A-

Atina, Avrupa’da kullanıma açık camisi olmayan tek başşehir. Şehirde yaşayan yüzbinlerce Müslüman namaz kılabilmek için kendi imkânlarıyla kiraladıkları apartman dairelerini mescide çeviriyor. Müslümanların bir cami inşa edilmesine yönelik talebine Atina hükümetleri yıllarca kulak tıkamıştı. Bu talep nihayet karşılık buluyor. Parlamentodan iki yıl önce çıkan onaya rağmen cami inşasına bir türlü başlanamamıştı. Önce ekonomik imkânsızlıklar, ardından da aşırı sağın tepkisi gecikmelere sebep oldu.
 
ÜÇ AYDA TAMAMLANACAK

Katılan firma olmaması dolayısıyla caminin inşasına ilişkin ihale defalarca ertelendi. 2013 Kasım’ındaki altıncı ihalede dört büyük firmanın ortaklaşa verdiği teklif kabul edildi. 27 Ocak’ta ise İmar Bakanlığı Denetleme Kurulu ihale sonucunu onayladı. Cami inşasının yaklaşık üç ay içinde tamamlanması bekleniyor. Atina’nın ilk camisi Votanikos semtindeki askerî tesislerin içinde inşa edilecek. Caminin inşası tamamlandıktan sonra caminin yolu açılacak. Deniz kuvvetlerine ait eski bir yapı camiye dönüştürülecek. Caminin minaresi olmayacak. 350 kişilik olması beklenen caminin yaklaşık 900 bin euroya mal olması bekleniyor.
 
ÜLKEDE, OSMANLI MİRASI BİRÇOK CAMİ BULUNUYOR

Öte yandan, Atina’da çok sayıda Osmanlı mirası cami bulunuyor. Atina’daki Osmanlı mirası camilerden kuşkusuz en iyi korunmuş olanı Cizdaraki Camii. Monastiraki Meydanı’ndaki cami şimdilerde halk sanatları müzesi olarak kullanılıyor. Atina voyvodası Cizdaraki Ağa tarafından 18. yüzyıl sonunda inşa edilen cami, bugün hâlâ mimarî şeklini büyük oranda koruyor. Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından da cami depo, hapishane ve ordu bandosunun kışlası olarak kullanıldı. Atina’nın merkezindeki bir başka Osmanlı mirası cami ise Fethiye Camii. Fatih Sultan Mehmed’in Atina’yı ziyaretinden sonra inşa edilen cami, şu an tarihî eser deposu olarak kullanılıyor. Türkiye’nin caminin restorasyonuna yönelik taleplerinin ardından restorasyon süreci henüz tamamlanamadı. Oysa cami Atina’daki en eski Osmanlı eseri olarak biliniyor. Plaka semtinde ise Küçük Cami’nin kalıntılarına rastlanıyor. Bugün Küçük Cami’den geriye kalan çok az şey olsa da Kültür Bakanlığı’nın tabelâları yüzyıllar önce inşa edilmiş olan caminin yerine işaret ediyor.

Yeni Asya

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.