1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ateşkes anlaşmasını kuvvetle destekliyoruz
Ateşkes anlaşmasını kuvvetle destekliyoruz

Ateşkes anlaşmasını kuvvetle destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkesi kuvvetle desteklediklerini belirterek, "Tüm tarafları ateşkesin koşullarına tam ve eksiksiz uymaya çağırıyoruz" dedi.

A+A-
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "Ateşkes anlaşmasını kuvvetle destekliyoruz ve tüm tarafları ateşkesin koşullarına tam ve eksiksiz şekilde uymaya çağırıyoruz. Bu ateşkesin kalıcı ve sürdürülebilir olacağını, roket ve havan topu saldırılarına son vereceğini ve Gazze'deki ihtilafın kalıcı biçimde sonlandırılmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz" ifadesini kullandı.
 
Sükunetin yeniden sağlanmasıyla Gazze halkına yönelik acil ihtiyaç duyulan insani yardımların dağıtımının hızlandırılması gerektiğini ve ABD ile uluslararası toplumun bu çabayı desteklemeye tümüyle kararlı olduğunu kaydeden Kerry açıklamasında, "Hamas ve diğer terör örgütlerinin değil, Gazze'deki sivil halkın yararına olmasını temin etmeye dönük uygun tedbirleri alarak, büyük bir yeniden inşa girişimi üzerinde uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışmaya hazırız" ifadesine yer verdi. 
 
Kerry, bu kritik çabalarda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin yönetimiyle yakın koordinasyon içinde olmayı arzuladıklarını belirtti.
 
Ateşkes anlaşmasının, "bir kesinlik değil, bir fırsat" olduğunu da kaydeden Kerry, açıklamasına şöyle devam etti:
 
"Bir sonraki aşamaya gözlerimizi dört açarak yaklaşıyoruz. Bu yoldan daha önce geçtik ve önümüzdeki zorlukları hepimiz çok iyi biliyoruz. Hem İsrailliler hem de Filistinliler, ihtiyaçları ve bölgenin geleceğiyle ilgili güçlü görüşlere sahipler. Ancak Gazze'de uzun vadeli bir çözüm olacaksa bunun için belirli temel neticeler gerekli. İsrailliler, terör saldırıları, roketler, tüneller, sirenlerin çalması ve ailelerin sığınaklara akın etmesi olmadan barış ve güvenlik içinde yaşayabilmeliler. Filistinliler de barış ve güvenlik içinde yaşayabilmeli, kendileri ve çocukları adına daha iyi hayatlar inşa etmek için tam ekonomik ve sosyal fırsatlara sahip olmalılar. O noktaya ulaşmak kolay olmayacak ama bu, iki taraftaki insanların hakettiği bir geleceğe açılan tek yol."
 
AB, sağlanan ateşkesin sürmesi gerektiğini belirtti
 
Avrupa Birliği (AB), İsrail ile Filistinli gruplar arasında Kahire’de sağlanan ve memnuniyetle karşıladığı ateşkesin sürmesi gerektiğini belirtti.
 
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bağlı çalışan Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada, “Tüm taraflara ateşkesin şartlarına riayet etme çağrısı yapıyoruz” denildi.
 
Ateşkesin sağlanması için çalışan Mısır ve diğerlerinin çabalarını öven AB, son 50 günde yaşanan sivil can kayıpları ve yıkımla ilgili üzüntüsünü dile getirdi.
 
Açıklamada, AB’nin ateşkesin konsolide edilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğu ifade edildi.
 
Fransa, ateşkesten duyduğu memnuniyeti dile getirdi
 
Fransa, Filistinli gruplar ile İsrail arasında kalıcı ateşkesin sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa'nın her iki tarafa da "İsrail'in güvenliğine ve Gazze'de ablukanın kaldırılmasına ilişkin Mısır himayesinde yürütülen görüşmelere saygı duyması ve gerekeni yapması" konusunda çağrıda bulundu. 
 
Fransa'nın Güvenlik Konseyi içinde Avrupalı partnerleriyle koordinasyon içinde olduğu belirtilirken, ateşkese katkı sağlayacak çözümler konusunda destek olacağı kaydedildi.
 
Açıklamada, "gereklilikleri son derece iyi biilinen ve İsrail-Filistin arasındaki savaşa kesin bir çözüm sağlayan bu ateşkesin önemi ve acileyeti" hatırlatıldı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.