Ateizm hastalığına yakalananlara Risale-i Nur'dan birkaç ilaç

Ateizm hastalığına yakalananlara Risale-i Nur'dan birkaç ilaç

Bu risalelerin en inatçı dinsiz filozofları bile susturduğunu...

Doktor hastasını öncelikli olarak tahlil ve tetkik vasıtası ile teşhis eder. Teşhis neticesinde; hastalığın ne olduğu sabit olduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Tedavi hastalığın gereklerine göre yapılır.

İnsanlara, Kur'an ve iman hakikatlerini ulaştırmak ve tebliğ etmek de aynen bir hastalığı tedavi etmek gibi hassas ve önem arz eden bir konudur. Muhatabımızın fikri yapısını iyi bir tetkik ve tahlilden sonra ne vereceğimize bakmamız gerekir.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin tabiri ile "muktezay-ı hale ve muhataba mutabık hareket etmek gerekir." Yani muhatabımızın ruh haline uyumlu ve olumlu hareket etmemiz gerekir.

Manevi hastalığı ateizm olan birisine öncelikli olarak; Allah’ın varlığı ve birliği kati ve mukni deliller ile izah ve ispat edilmesi gerekir. Bu hususta asrımızda en selahiyetli eser Kur'an tefsiri Risale-i Nurlardır. Risale-i Nurlar imanı olmayana imanı, imanı taklidi olanın imanını da tahkiki bir surete çevirir.

TAVSİYE EDİLECEKLER BÖLÜMLER

Risale-i Nur'un bütün parçalarında Allah’ın varlığı ve birliği ispat edilmekle beraber, makam olarak en bariz ispat ve izah şu risalelerde geçiyor: Tabiat Risalesi, Ayetü'l-Kübra, Yirmi İkinci Söz, Hüve Nüktesi, Meyve Risalesinin Altıncı Meselesi.

Bu risalelerin en inatçı dinsiz filozofları bile susturduğunu Üstad Bediüzzaman ifade ediyor. Ama bu eserlerin tecrübeli biri eşliğinde mütalaa edilmesi daha tesirli olacaktır.

Sorularla Risale

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.