Aslanların bıyıkları tıpkı insanların parmak izi gibi eşsiz yaratılmış

Aslanların bıyıkları tıpkı insanların parmak izi gibi eşsiz yaratılmış

İnsanlar farklı parmak izleriyle doğar, tek yumurta ikizlerinin bile parmak izleri birbirinden farklıdır. Öyle görünüyor ki aslanlarda ise bu durum bıyıkları için geçerli.

A+A-

Kenya'da doğal hayatın sürdürülmesine destek olan korucular, ülkedeki aslan popülasyonunu belirlemek için şimdiye kadar başvurulmamış bir yöntem kullanıyor.

Aslanların bıyıkları yakından fotoğraflanıyor

Bir aslanın bıyıklarındaki desenin, insanların parmak izi kadar belirgin ve farklı olduğunu söyleyen korucular, onları yakından fotoğraflayarak kayıt altına alıyor. Böylece hem aslan sayısını belirlemiş hem de hayvanların hareketleri hakkında bilgiler sağlayacak bir veritabanı oluşturmuş oluyorlar.

Anketin şimdiye kadar aslanlar üzerinde yapılan en kapsamlı anket olduğu söyleniyor.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından savunmasız bir tür olarak sınıflandırılan bu görkemli büyük kediler, yerel ekosistem için hayati rol oynuyor.

Fakat yaşam alanlarının yapıya veya tarımsal kullanım için daraltılması, insan nüfusunu artması, yasak avlanma ya da koruma fonlarında azalma gibi birçok nedenden dolayı büyük tehlike altındalar.

'Savunmasız' olarak sınıflandırılan türleri tehlike altında

Korucular ayrıca birçok kedinin yerel halk tarafından mızrak ve zehirle öldürüldüğünü söylüyor.

IUCN, 1993 ile 2014 yılları arasında aslan nüfusunda yüzde 43’lik bir düşüş olduğunu bildirmişti. Birlik, aslanların günümüzde karşı karşıya oldukları tehlikelerin tam bir resmini elde etmek adına, hayvanların nasıl ve nerede yaşadıkları hakkında çok daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunun da altını çiziyor.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.