Asırlık Mushaf-ı Şerif’in tıpkıbasımı yapıldı

Asırlık Mushaf-ı Şerif’in tıpkıbasımı yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hattat Hasan Rıza Efendi’nin asırlık Mushaf-ı Şerif’inin tıpkıbasımını, daha önce denenmemiş tekniklerle yeniden yaptı

A+A-

İslam yazı sanatını zirveye taşıyan Şeyh Hamdullah'ın, önceki yıllarda tıpkıbasımı yapılan 500 yıllık eserinin ardından, Hattat Hasan Rıza Efendi'nin asırlık Mushaf-ı Şerif'inin tıpkıbasımı da yapıldı. 

Sülüs, celî ve ta'lik hatlarıyla yazdığı pek çok eserle tanınan ve özellikle Osmanlı dönemi yazma eserlerinde sıklıkla kullanılan nesih yazı stilinin en güzel örneklerini veren Hattat Hasan Rıza Efendi'nin eserinin tıpkıbasımında, daha önce hiç denenmemiş teknikler kullanıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Mushaf-ı Şerif'in bir numaralı tıpkıbasımını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edecek. Mushaf-ı Şerif'in tıpkıbasımını önceki gün Başbakan Binali Yıldırım'a veren Kurtulmuş, eseri ilerleyen günlerde TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a da sunacak.

Sultan V. Mehmed Reşad'ın Osmanlı tahtına geçtikten sonra Eyüp Sultan'da yaptırmaya niyetlendiği türbesinde okunması için sipariş verdiği, büyük boy Kur'an-ı Kerim el yazması olan ve orijinali Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde korunan Hattat Hasan Rıza Efendi'ye ait eser, teknik anlamda günümüze kadar yapılan en iyi tıpkıbasımların ikincisi.

KÂĞIDI DA BASKISI DA ÖZEL

Türkiye'de daha önce denenmemiş Hexachrome ve Ekinoks baskı tekniklerinin kullanıldığı tıpkıbasım çalışmalarında, 4 ana renk üzerine kurulan baskı yöntemi geliştirilerek, daha geniş bir renk spektrumunda renk ayrımı gerçekleştirildi. Tıpkıbasımın hazırlık, grafik ve montaj aşamasında, kâğıt ve cilt seçiminde de oldukça hassas davranıldı. Eserde, daha önce pek çok tıpkıbasım yayında kullanılan, yaldızla renkleri mat ve yapay yansıtan ağır kuşe kâğıtlar yerine Tinteretto Stucco ve Oldmild gibi çeşitli artistik kâğıtlarla provalar yapıldı. aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.