Ashab-ı Kehf Külliyesi UNESCO listesinde

Ashab-ı Kehf Külliyesi UNESCO listesinde

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Ashab-ı Kehf Külliyesi'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla, bölgede inanç turizminin daha da canlandırılması hedefleniyor.

A+A-

Mahir Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ashab-ı Kehf Külliyesi'ne ilişkin süreci, uzun zamandır takip ettiklerini söyledi.

Külliyeyi tanıtmak için yaklaşık 5 yıldır yoğun çalışma yürüttüklerini dile getiren Ünal, bundan sonraki süreçte, külliyenin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için gayret göstereceklerini belirtti.

Afşin'deki Ashab-ı Kehf Külliyesi'nin, Kur'an-ı Kerim'de Kehf suresinde geçen "yedi uyurlar"ın bulunduğu gerçek yer olduğuna ilişkin tescilin yapıldığını hatırlatan Ünal, şunları kaydetti:

"Külliyenin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla yeni bir aşama geçtik. Bundan sonra burasının bütün nesillere bir dünya mirası olarak bırakılmasını hedefliyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü, buranın işletmesini Afşin Belediyesine devretti. Külliyeyi yaşayan bir merkez haline getireceğiz. Orada konaklama, restoran ve kafeler olacak. Ayrıca ziyaretçiler ibadetlerini de rahatlıkla yapabilecek. Kısaca, orayı yaşayan bir yer haline dönüştürmemiz gerekiyor."

- Ashab-ı Kehf mağarası

Çeşitli kaynaklarda, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul ettikleri için putperest Dakyanus'un zulmünden kaçan Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş ve Kefestatayuş adlı gençlerin, köpekleri Kitmir ile mağaraya sığındığı bilgisi yer alıyor.

Gençlerin burada olduğunu öğrenen askerlerin, bu 7 kişinin dışarı çıkamaması için mağaranın ağzını duvar örerek kapattığı belirtiliyor. Yedi gencin yaklaşık 300 yıl uyuduğu ancak uyandıklarında burada sadece bir gece kaldıklarını düşündüğü, içlerinden birinin çarşıya gidip Roma parasıyla yiyecek almaya kalkışınca gerçeğin ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Hem Hristiyan hem de İslam inancında ortak payda olan yedi arkadaşın kaldığı mağaranın nerede yer aldığına ilişkin farklı rivayetler bulunduğuna işaret edilen kaynaklarda, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında Ashab-ı Kehf adıyla onlarca mağara olduğu, Türkiye'de ise Selçuk, Tarsus ve Afşin'de Ashab-ı Kehf mağarası bulunduğu kaydediliyor.

Bazı kaynaklarda, "yedi uyurlara" ait olduğu belirtilen 33 mağaradan Afşin'de yer alan Ashab-ı Kehf Külliyesi'ndeki bulgu ve belgeler ışığında, olayın bu mekanda gerçekleştiği bilgisi yer alıyor.

Hikayenin burada yaşandığına inanan Afşin halkı ise köklü mirasına sahip çıkmak adına çocuklarına yedi arkadaşın adlarını veriyor. Ashab-ı Kehf olayını canlı tutan yerel yöneticiler de her yıl bu isimde düzenledikleri etkinliklerle, hatırayı gelecek kuşaklara aktarıyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.