Asgari ücretli vergi dilimine takılmayacak

Asgari ücretli vergi dilimine takılmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 1 Kasım’dan önce yürürlüğe girecek düzenleme ile geliri bin 300 liranın altına düşen asgari ücretlinin kayıplarının telafi edileceğini bildirdi

A+A-

Maliye Bakanlığı, asgari ücretle çalışanların maaşlarında vergi diliminden kaynaklanan kayıpların önüne geçmek için başlattığı çalışmada sona geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, son 3 aya ilişkin olarak gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanların bu kayıplarını telafi etmek üzere bir çalışmayı tamamladıklarını belirterek düzenlemenin 1 Kasım’dan önce yürürlüğe gireceğini bildirdi. Mevcut sistemde kasım ayı başından itibaren bir grup asgari ücretlinin vatandaşın eline geçen net tutarın bin 300 liranın altına düşmesi durumuyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Ağbal, “Son 3 aya ilişkin olarak gelirleri bin 300 liranın altına düşen çalışanlarımızın bu kayıplarını telafi etmek üzere bir çalışmayı tamamladık. Bakanlar Kurulumuzda da bu kabul edildi. Bunun yaklaşık 1 milyar liralık yükü mevzubahis. Bu çalışmayı zaten o zaman da ifade ettik. Bunun için yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda Bakanlık olarak hazırlıklarımız tamam. Uygulama zamanı gelmeden önce hukuki olarak gereğinin yapılmasıyla ilgili çalışmaları takip ediyorum. Hiçbir sıkıntı yok. 1 Kasım’dan önce bu düzenleme hayata girecek ve işverenlerimiz bordro üzerinde çalışanların ücretlerinde asgari geçim indirimini artırımlı olarak uygulamak suretiyle bu uygulamayı yapacaklar. Kimse endişe etmesin” dedi. 

Ağbal ayrıca geçen yıl 32,7 milyar lira iade yapıldığını, bu yılın ilk 9 ayında yapılan iade tutarının 26 milyar liraya ulaştığını, yıllık iade tutarının birçok kurumun bütçesinden yüksek olduğunu söyledi. İhtisas vergi dairelerinin kurulmasını önemsediğini, bu konuda hem Ankara hem de İstanbul’da vergi ihtisas dairelerinin kurulduğunu hatırlatan Ağbal, “Türkiye genelinde 742 adet vergi dairesi ve mal müdürlüğünde şu anda KDV iadesi yapıyoruz. Bu 742 noktadan 10 tane vergi dairesinde yaptığımız iadelerin toplamının yaklaşık yüzde 50’sini yapıyoruz” diye konuştu. Büyük işletmelere KDV iadesi 5 gün içerisinde yaptıklarını dile getiren Ağbal, KDV iadesine ilişkin şikayetlerin büyük ölçüde kalkacağını vurguladı. 

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.