1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Artık bugünden sonra kullanılmayacak
Artık bugünden sonra kullanılmayacak

Artık bugünden sonra kullanılmayacak

Aroma verici madde olan "3-Acetyl-2,5-dimethylthiophene", bugünden itibaren piyasaya arz edilecek gıdaların üretiminde kullanılmayacak.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüketici ve insan sağlığını, tüketici haklarını, gıda satışında adaletin sağlanmasını ve uygun durumlarda çevrenin korunmasını da göz önünde bulundurarak, gıdalarda kullanılan aroma vericileri, aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenlerini, bunların üretimlerinde kullanılan kaynak materyaller ile bunların kullanım koşulları ve etiketleme kurallarını yeniden düzenledi.

Resmi Gazete'de yayımlanan, Türk Gıda Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Gıda Bileşenleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, gıdalarda kullanılan aroma verici maddelerde değişikliğe gidildi.

Yönetmelikle "3-Acetyl-2,5-dimethylthiophene", aroma verici madde olarak piyasaya sunulamayacak ve gıdalarda kullanılmayacak. Söz konusu maddenin ithalatı ve bu maddeyi içeren bir gıdanın ithalatına da izin verilmeyecek.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.