Arılar matematikten sonra yeni bir şey daha öğrendi

Arılar matematikten sonra yeni bir şey daha öğrendi

Arıların sembollerle sayılar arasındaki bağlantıyı ayırt edebildiği keşfedildi

A+A-

Arıların temel matematik yapabilecek ve sıfırı ayırt edebilecek kadar akıllı olduğu biliniyordu. Yeni araştırmalara göre arılar sembol ve sayılar arasındaki bağlantıyı da kavrayabiliyor.

Bilim insanları ilk defa bal arılarını karakterlerle sayıları eşleştirmeleri için eğitti. Örneğin arılar “iki”nin iki muz, iki ağaç veya iki şapkayı temsil ettiğini ayırt edebiliyor.

Çalışma, küçük beyinlerine rağmen arıların insan ürünü sembolik dil gibi karmaşık fikirleri öğrenebildiğini ortaya koyuyor. Primat ve kuşların bu kabiliyete sahip olduğunu kanıtlayan eski çalışmalar bulunmakla birlikte, ilk defa bir böceğin bu yeteneğe sahip olduğu keşfedildi.

Bunun, “canlı türleri arasında iletişim için heyecan verici yeni keşiflere” öncülük edebileceğini belirten, RMIT Üniversitesi öğretim üyesi Adrian Dyer şunları dile getirdi:

Rakamları çocukken öğrenen kişiler olarak bunu kanıksıyoruz ancak ‘4’ün neyi temsil ettiğini kavramak gelişmiş bir bilişsel yetenek düzeyini gerektiriyor. İnsan beyninde 86 milyardan fazla nöron bulunurken arılar için bu rakam bir milyondan daha az.

Dr. Dyer, “Minyatür beyinlerin bu gibi karmaşık sayısal becerileri nasıl kavradığını keşfetmek, matematiksel ve kültürel düşüncenin insanlarda ve muhtemelen diğer hayvanlarda da nasıl geliştiğini anlamamıza yardımcı olacaktır” dedi.

Independent Türkçe

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.