1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Arapça 'Çin İslam Ansiklopedisi' Yayınlandı
Arapça 'Çin İslam Ansiklopedisi' Yayınlandı

Arapça 'Çin İslam Ansiklopedisi' Yayınlandı

Çin İslam Ansiklopedisi 19 yıllık çalışmadan sonra gün yüzüne çıktı.

A+A-

Çin hükümetinin Kültür Danışmanı Mısırlı Ahmed Said, 17 yılda hazırlanan Çin İslam Ansiklopedisi'nin 2 yıl süreyle Arapça'ya kazandırıldığını belirtti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de her yıl düzenlenen 46'ncı Uluslararası Kahire Kitap Fuarı'nda konuşan Said, "Çinle ilişkilerimizi devamlı batı medyası aracılığıyla kurduğumuz için, Arapça'ya tercüme edilmiş bu eser bir başarı sayılır. Çin İslam Ansiklopedisi, Çin'ce yazılmış en büyük İslami eserdir. Ülkemizden 105 araştırmacı ve yazarın 17 yıllık çalışmasından sonra, 2 yıl süreyle Mısırlı ve Çinli mütercimler tarafından Arapça'ya kazandırıldı" dedi.

Tercüme ekibinin 20 kişilik kadrodan oluştuğunu dile getiren Said, çoğunun Kahire Ayn Şems Üniversitesi Diller Fakültesi'nin öğretim görevlilerinden, bazılarının da yüksek seviyede Arapça bilen Çinli tercümanlardan oluştuğunu kaydetti.

Said, eserin, bin 500 sahifeden oluştuğunu, İslamiyetin Çin'e girmesinden günümüze kadar tüm yönleriyle Müslümanların durumunu içerdiğini ve Arap okuyucunun Çinli Müslümanlar hakkında ihtiyaç duyduğu bilgiyi de kapsadığını ifade etti.

Mısır'ın başkenti Kahire'de her yıl düzenlenen ve 28 Ocak'ta başlayan Uluslararası Kahire Kitap Fuarı, çoğunluğu Ortadoğu'dan olmak üzere, 26 ülkeden 850 yayınevinin katılımıyla 12 Şubat'a kadar devam edecek.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.