Arap ülkelerinde 'kuraklık' tehlikesi

Arap ülkelerinde 'kuraklık' tehlikesi

Kuraklık nedeniyle Arap ülkelerinin büyük çoğunluğunun "kıtlık tehlikesiyle" karşı karşıya olduğu belirtildi.

A+A-

AA'ya konuşan Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) uzmanı Muhammed Hamdi, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle Arap ülkelerinin susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu, Yemen'in başkenti Sana'nın kuraklıktan "en çok etkilenecek bölge" olacağını söyledi.

"Kuraklık Sana'yı tehdit ediyor, eğer arıtma tesisleri kurulmazsa bu gidişle Sana'dan diğer şehirlere göç başlayabilir" diyen su kaynakları uzmanı Hamdi, bir yılda kişi başına düşen su oranı bin metreküpten aşağı olan bölgelerin, su yönünden "fakir" kabul edilen bölgeler katagorisine girdiğini kaydetti.

Irak, Sudan, Moritanya ve Somali'nin toprakları içerisinde "nehir" bulunması dolayısıyla kişi başına düşen su miktarı yönünden "en şanslı" Arap ülkeleri olduğunu dile getiren Hamdi, "Ürdün, Filistin ve Yemen'de kişi başına düşen su miktarı yılda 180 metreküp iken, bu oran Körfez ülkelerinde 40-50 metre küpe kadar düşmektedir. Geçmiş yıllarda susuzluğa rağmen doğru kullanım sayesinde böyle bir kriz yaşanmadı. Bu krizin giderek büyümesi, şehirlerdeki kalabalık nüfusun yüksek oranda su tüketmesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.

Deniz suyunu arıtabilen ülkelerin kuraklıktan etkilenmeyeceğini vurgulayan Hamdi, bazı ülkelerin rekolte düşüşü nedeniyle zirai ürünleri ithal etmek zorunda kalacağına dikkati çekerek, "Yemen ve Sudan bu konuda en riskli bölgeler arasında sayılabilir" ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.