Apple ve Samsung Çin tehdidi altında

Apple ve Samsung Çin tehdidi altında

Akıllı telefon pazarının ezeli rakipleri Apple ve Samsung ilk çeyrekte satışlarını artıramadı. Buna karşın Huawei, Oppo ve Vivo gibi Çinliler muazzam bir yükselişe iki devden pazar payı almaya devam ediyor.

Araştırma şirketi Gartner 2017 ilk çeyrek küresel akıllı telefon satış rakamlarını açıkladı. Buna göre ocak-mart döneminde dünya genelinde 379 milyon 977 bin akıllı telefon satıldı. Akıllı telefon satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 yükseldi. Söz konusu dönemde 78 milyon 671 bin telefon satan Samsung pazar liderliğini korurken, ABD’li Apple 51 milyon 992 adetlik satış rakamıyla ikinci sırada yer aldı. Samsung’un akıllı telefon satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 gerilerken Apple’ın iPhone satışlarında yüzde 0.7’lik bir artış yaşandı. Gartner’ın yayımladığı raporda Samsung’un Galaxy S8 ve S8 Plus ön siparişlerinin yüzde 30 arttığını açıkladığına dikkat çekilerek “Ancak Note 7'ye bir alternatif sunmamış olması ve basit telefonlarda artan rekabet pazar payını kaybetmesine yol açıyor" denildi.

PAZAR PAYI KAYBEDİYOR

Raporda ayrıca "Apple da benzer bir şekilde pazar payı kaybediyor. Satış performansı Çin üreticilerin  saldırısı altında” ifadeleri yer aldı. Samsung’un pazar payı geçen yıl yüzde 23.3 seviyesindeyken bu yıl yüzde 20.7’ye düştü. Apple’ın payı ise yüzde 14.8’den 13.7’ye geriledi. İki dev pay kaybederken başta Huawei, Oppo ve Vivo olmak üzere Çinli üreticilerin satışlarındaki artış pazarı büyüten asıl etken oldu.

Ucuz ama özellikli

 

Bu üçlünün pazar payında son 1 yılda 7 puanlık artış yaşandı. Gartner Araştırma Direktörü Anshul Gupta bu yükselişi “Çinli akıllı telefon üreticileri, yenilikçi özellikleri bulunan kaliteli telefonları rekabetçi bir fiyatlarla satarak satışlarını yükseltiyor” sözleriyle açıkladı.

 

Bir adım daha yaklaştı

İlk çeyrekte Vivo’nun satışları da yüzde 84.6 artarak 25 milyon 842 bin adede ulaştı. Bu artışta firmanın Hindistan’da yüzde 220 büyümesi etkili oldu. Vivo böylece pazar payını da yüzde 4’ten 6.8’e yükseltti. Dünayda belki de en çok tanınan Çinli akıllı telefon markası Huawei’nin de satışları bu dönemde yüzde 18.4 artarak 34 milyon 181 bin adede ulaştı. Huawei P9 ve P9 Plus 1 yılı aşkın bir süre önce satışa çıkmasına rağmen tüketiciden yoğun ilgi görmeye devam etti. Böylece firma Samsung ve Apple’a bir adım daha yaklaştı.  

Android pazarın hakimi

İşletim sistemlerine göre satışlara bakınca Android’in pazarın tek hakimi olmaya devam ettiği görülüyor. İlk çeyrekte satılan telefonların yüzde 86.1’inde Android kullanılıyor.

Satışları % 95 arttı

Oppo ilk çeyrekte 30.9 milyon adet akıllı telefon sattı. Firmanın satışları bir önceki yıla göre yüzde 94.6 yükseldi. Pazar payı da böylece yüzde 4.6’dan 8.1’e çıktı. Gartner Oppo’nun kamera ve hızlı şarj odaklı telefon üretme stratejisinin satışlarını artırdığını vurguladı.

Akşam

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.