Antep-Halep yolu açılacak

Antep-Halep yolu açılacak

TSK’nın Suriye’de oluşturduğu 12 gözlem noktasının ardından Halep-Şam ve Halep-Gaziantep yolları yeniden açılacak. Halep-Şam arasında ulaşım 360 km.’ye düşecek. Bu hattın 160 kilometrelik kısmında güvenliği Türk askeri sağlayacak.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İdlip Daret Izze bölgesinden başlattığı gözlem üsleri Halep-Raşidiyn ve Anedan bölgelerine ulaştı. Cisr el Şugur ve Hama sınırlarında inşa edilen askeri üslerin 12.'sinin de tamamlanması ile bir sonraki aşamaya geçiş süreci başladı. Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan Astana mutabakatı uyarınca Halep-Şam ve Halep-Gaziantep güzergahlarının yeniden açılarak karşılıklı gidiş ve gelişlerin sağlanması için gün sayılıyor.

EL-BAB GÜZERGAHI
Halep il merkezinden El Bab’a uzanacak hat konusunda son hazırlıklar yapıldı. Halep’ten Çobanbey kasabasına uzanacak hattın sınır noktası Ebu Zinden köyü olacak. Muhaliflerin 2016 yılında yaşanan kuşatma sonrası terkettiği Halep ile kuzey bölgeleri arasında bağlantı koridoru tamamen kapandı. Halep merkez ve muhalif bölgeler arasında son 1 buçuk yıllık dönemde tek geçiş güzergahı olarak PKK kontrolündeki Afrin-Nübbul-Zehra hattı kullanıldı.

GÜVENLİK TÜRK ASKERİNDE
Çobanbey sınır hattından Halep merkeze açılacak toplamda 65 kilometrelik koridorun 36 kilometrelik bölümünde güvenlik Türk askeri tarafından sağlanacak.

Türkiye’nin Hama, Halep ve İdlip bölgelerine konuşlandırdığı askeri birlikler çatışmasızlık bölgelerinde ateşkesi koruma işlevinin yanında yeniden hayata geçirilecek Halep-Şam karayolunun da denetim ve emniyetini sağlayacak.


360 km.’ye düşecek
Şam-Halep ana güzergahının hayata geçmesi ile ulaşım El Iys, Serakıb, Maaret el Numan, Han Şeyhun, Morek, Suran, Hama, Rastan, Telbise, Humus hattından sağlanacak. Bu ana hat sayesinde ulaşım da 360 kilometreye düşecek, hattın 160 kilometrelik kısmında görev yapacak Türk güçlerine, kuzeyde ise Rus askeri birlikleri eşlik edecek. Türkiye tarafından inşaa edilen gözetleme üslerine ek olarak Halep-Şam yolunun güvenliği için de bölgeye özel askeri birlikler sevk edilecek. Güzergahta bin 500 ila 2 bin arasında Türk askeri görev alacak.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.