Anne ve iki kızının ortak kaderi

Anne ve iki kızının ortak kaderi

Ümmü Hannan'ın kocası, 1982 yılında Hama'da çıkan olaylar sonrası Müslüman Kardeşler'e üye olduğu gerekçesiyle tutuklandı ve idam edildi.

A+A-

2 kızıyla birlikte hayata tutunan Ümmü Hannan'ın 32 yıl sonra kızları da aynı kaderi yaşadı.

AA ekibi, Suriye'de çıkan olaylar sonrası Halep'ten kaçarak Ürdün'e sığınan Ümmü Hannan'ın başkent Amman'daki bir odadan oluşan evini ziyaret etti. Ümmü Hannan, 1982 yılında başlayan ve halen devam eden yürekleri burkan hikayesini anlattı.

Ümmü Hannan, Hama'da başlayan olaylara karıştığı ve Müslüman Kardeşler'e üye olduğu iddiasıyla 1982 ylında Halep'te tutuklanan kocasından uzun zaman haber alamadı. Tutuklanmasından yaklaşık on yıl sonra ise kendisine kocasının idam edildiği söylendi.

Uzun yıllar iki kızıyla birlikte hayat mücadelesi verdiğini söyleyen Hannan, kızlarını evlendirdiğini ve Halep'te yaşamaya devam ettiklerini ifade ederek, "Son olaylar başladıktan sonra Necla isimli kızımın eşi askerler tarafından tutuklanınca biz de 2 kızım ve 4 torunumla birlikte ülkeyi terk ettik" dedi.

Küçük kızı Hannan'ın kocasının ise Esed rejimine karşı savaşmak için Halep'te kaldığını ve bir kaç ay geçmeden şehit düştüğünü kaydeden Ümmü Hannan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki kızım da babalarının ölümünden 32 yıl sonra benimle aynı kaderi yaşamak zorunda kaldı. Küçük kızımın kocası şehit oldu, büyük kızımın kocası ise tutuklandı ve kendisinden hiçbir haber alamadık."

Başkent Amman'da kiraladıkları tek odalı bir evde kızları ve en büyüğü 11 yaşındaki torunlarıyla birlikte yaşayan Ümmü Hannan, evde erkek bulunmaması nedeniyle komşularının ve yardım kuruluşlarının yaptığı yardımlarla ayakta kalmaya çalıştıklarını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.