Android cihazların yüzde 87'si risk altında

Android cihazların yüzde 87'si risk altında

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, Android cihazların yüzde 87'sinin güvenlik riski taşıdığını gösterdi.

A+A-

Güvenlik açığının en büyük sorumlusu olarak orijinal ürün üreticileri (OEM) gösterildi.
Küresel alandaki Android cihazlarına yönelik araştırma, işletim sistemiyle çalışan elektoronik ürünlerin yüzde 87,7'sinde güvenlik tehdidi olduğunu gösterdi. Araştırmada güvenlik riskinin en büyük nedeni OEM'lerden kaynaklanan eksik güncellemeler olarak gösterildi. En güvenli Android ürün ise Google Nexus olarak belirtildi.

Araştırmada elde edilen veriler, Mayıs 2011'den bu yana Google Play'de bulunan Device Analyzer uygulamasıyla toplamdı. Toplamda 20,400 Android cihazdan elde edilen bilgiler, 2010'a kadar uzanan 13 kritik güvenlik açığı hakkında veriler sundu.

Araştırmacılar, güvenlik açıklarının en büyük nedeninin OEM'lerin gerekli güncellemeleri yapmaması olarak belirtti. Cambridge Üniversitesi, elde edilen yeni bilgilerin ardından güvenlik açıkları hakkında bilgi sunacak AndroidVulnerabilities.org web sitesini hayata geçireceklerini duyurdu.

En güvenli Android cihaz Google Nexus olurken, Nexus'u LH, Motorola, Samsung, Sony ve HTC izledi. Nexus birinci olmasına rağmen güvenlik puanında 10 üzerinden 5,2 alabildi. Araştırmada, Google'ın güvenlik güncellemelerini yayımlamakta yeterince hızlı olmadığı not düşüldü.

Ars Technica sitesi araştırmada yer alan sıralamayı ele alarak, küresel alanda en çok satış yapan Android OEM'lerin sırasıyla Samsung, Huawei, Xiaomi ve Lenovo olduğuna dikkat çekti. Cambridge Üniversitesi'nin hazırladığı listede Smphony ve Walton gibi çok az bilinen üreticiler bile yer alırken, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'deki üreticilerin eksik kaldığı belirtildi.

Araştırmada ortaya çıkan sonuç ise Android cihazlarda sürekli altı çizilen güvenlik açığını bir kez daha gözle önüne serdi. Güvenlik güncellemelerinin yanı sıra birçok kullanıcı mobil cihazlarında anti-virüs yazılımı kullanmıyor.

Al Jazeera Türk

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.