Amalar için çığır açan icat

Amalar için çığır açan icat

Gaziantep'te, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve aynı zamanda Proje Danışmanlığı yapan İbrahim Karatop, görme engelliler için çığır açacak bir buluşa imza attı.

A+A-

Kapı koluna işlenen Braille alfabesi ile görme engelliler artık kapıları ayırt edebilecek.
Karatop, görme engelliler için Braille alfabesi ile yazılı kapı kolu fikrini hayata geçirdi. Bu tarihi buluş sayesinde görme engeliler, yaşamın tüm alanlarında kapı kolları ile kapının nereye açıldığını parmak uçları ile dokunarak bilecek. Dokunma duyuları kuvvetli olan görme engelliler, bu buluş sayesinde kapı kollarının üzerinde kendilerine özgü Braille alfabesi ile yazılan yazıları okuyarak; kız veya erkek tuvaletlerini, banyo, balkon ve özellikle acil çıkış kapılarını hiç kimseye sormadan kolaylıkla bulabilecek.

Proje ile ilgili bilgi veren projenin fikir babası ve mucidi İbrahim Karatop, fikirlerin ve buluşların ihtiyaçlardan doğduğunu kaydederek; engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için böyle bir proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Karatop, "Şimdi biliyorsunuz bütün projeler ve fikirler ihtiyaçtan doğar. Bu da bir ihtiyaçtan doğdu. Görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarının zor olduğunu biliyorum. Onlara destek olma ihtiyacı hissettim. Süreçte de bir kapı kolu üretimi geldiğinde görme engellilere yönelik bir kapı kolu üretelim dedik. Bu fikri ilk ortaya koyduğumuzda sağ olsun arkadaşlarımız da kabul ettiler. Bu ürünü geliştirdik ve ürettik. Piyasaya sürme aşamasındayız" dedi.

"BU KAPI NEREYE AÇILIYOR DİYE SORMAYACAKLAR"

Basit gibi duran ancak hayati önem taşıyan Braille alfabeli kapı kolları sayesinde görme engellilerin kendilerine açılan tüm kapıları sormadan rahatlıkla bulabileceklerini aktaran Karatop, "Braille alfabesi ile görme engelli bir vatandaşımız acil çıkışından tutun, oda numarasından tutun, tuvaletinden banyosuna kadar her yeri bu kapı kolları sayesinde okuyarak kolayca bulabilecek. Kapıyı açıp sormak zorunda kalmayacak. Burası neresi demek zorunda kalmayacak. Yanlışlıkla bir kadın tuvaletine veya erkek tuvaletine girmek zorunda kalmayacak. Kendisi okuyacak" ifadelerini kullandı.

PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Gaziantep'te seri üretimine başlanacak olan Braille alfabeli kapı kolları için Türkiye Patent Enstitüsü'ne başvuru yaptıklarını belirten Karatop, "Patent başvurusunu Türkiye Patent Enstitüsü'ne yaptık. Şu anda değerlendirme aşamasında. Bu patent başvurusunu tasarımcı olarak ben ve Serdem Metal olmak üzere birlikte yaptık. Sonucunu bekliyoruz" diye konuştu.
Projenin üretim aşamasında faaliyete giren Serdem Metal PVC aksesuarları sahibi Murat Özer ise görme engellilere yönelik olarak gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesine imza attıkları için gururlu olduğunu kaydederek; şunları söyledi: "Serdem Metal PVC aksesuarları olarak bu konuyu İbrahim hoca ile uzun süredir tartışıyorduk. Gerçekten bir sosyal sorumluluk projesinin altına imzamızı atmak bizim için gurur verici bir olaydı. Araştırmalarımız neticesinde de bunu bir an önce faaliyete geçirdik. Seri üretime başladık. Umarım görme engelli kardeşlerimize bir nebze dahi olsa yardımcı olduysak bizim için gurur ve onur verici bir olaydır. İlerleyen zamanlarda tüm alanlarda kullanılacak hale getireceğiz"
GÖR-BİR Başkanı Mehmet Aysel de projenin engelliler için çok önemli bir proje olduğunu belirterek, "Şu anda yapılmış olan bu kapı kolları hakikaten görme engelliler için çok güzel bir şeydir. Bir devlet dairesine gittiğimiz zaman, herhangi bir yere gittiğimiz zaman rahatlıkla hangi odanın ne odası olduğunu anlama imkanı elde edeceğiz. Bu kapı kollarının üzerinden Braille alfabesi kullanılmıştır. Üzerindeki kabartma yazılarla bizim ellerimiz hassas olduğundan bunun ne anlama geldiğini nereye açıldığını rahatlıkla biliyoruz. Bu üretilen kapı kolları sayesinde bizim hayatımız bir nebze de olsun kolaylaşmış olacak. İnsanlarımız bu kapı kollarını kendi evlerinde de kullanabilirler" ifadelerini kullandı.

ERBAA'DA ENGELLİLERE ÖZEL ARAÇ

Erbaa Belediyesi engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla engelli nakil aracını hizmete sundu.

Tokat'ın Erbaa ilçesinde tamamen engellilere göre dizayn edilen araç, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak. Engelli Nakil Aracı ile engelli vatandaşlar evlerinden alınarak gitmek istedikleri yere kadar götürecek. Aracın ilk hizmet gününde engellilerin sevinçlerine ortak olan Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan, amaçlarının engellilerin hayatlarını daha çok kolaylaştırmak olduğunu vurguladı. Belediyenin sorumluluğunun bilincinde yeni projelere de imza atacağını kaydeden Yenihan, kentte engelli vatandaşların hiçbir sorunun kalmamasını istediklerini söyledi. Erbaa Belediyesi'nin engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarına devam ettiğini belirten Başkan Yenihan," Erbaa Belediyesi engelli vatandaşların hayatlarını daima kolaylaştırmak için çalışıyor. Bu nedenle altyapıdan üst yapıya kadar birçok projemizi gerçekleştirirken engellileri de düşünerek dizayn ediyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar ile engelli vatandaşlarımız daha rahat hayatlarını devam ettiriyorlar. Biz sadece üst yapı ve altyapı da kalmıyoruz. Engellilerimize daha farklı projeler ile destek çıkmaya gayret ediyoruz. Engelli Nakil Aracı 4 engellimizi ve refakatçisini rahatlıkla istediği yere taşıyacak. Bu şekilde engelli vatandaşlarımız istedikleri yerlere kolayca gidebilecek. Bundan sonra da bu tür çalışmalarımız ile engellilerimize destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.