Almanya'ya yapılan iltica başvurularının sayısı düştü

Almanya'ya yapılan iltica başvurularının sayısı düştü

Almanya'ya 2018 yılında yapılan iltica başvurularının sayısının bir önceki yıla oranla ciddi anlamda düşüş gösterdiği açıklandı

Almanya merkezli Bild gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı rapora göre, göçmenlerden doğan 30 bin bebek dahil olmak üzere, 2018 yılında ülkeye 166 bin iltica başvurusu yapıldı. 2017'de ise bu rakamın, 198 bin 317 olduğu açıklandı.

1 milyondan fazla sığınmacı Almanya'ya 2015 - 2016'da girdi. Bunların çoğu Suriye, Irak ve Afganistan'daki şiddet olaylarından kaçarak ülkeye sığındı. O zamandan beri göçmenlerin akışı önemli ölçüde yavaşladı.

Ülkede aşırı sağın yükselişi göçmenleri zor durumda bırakmaya başladı

Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya gibi ülkelerde aşırı sağ partilerin yükselişe geçmesiyle birlikte göçmenlere, etnik ve dini gruplara yönelik şiddet olayları da aynı şekilde artış gösterdi. Bu artışın en fazla hissedildiği ülkelerden biri de Almanya oldu.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi, göçmen karşıtı söylemleriyle yükselişini sürdürürken, Angela Merkel, Hessen ve Bavyera seçimlerinde alınan kötü sonuçların ardından Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin liderliğine ve Başbakanlığa aday olmayacağını açıkladı. Merkel’den boşalan koltuğa ise göçmen politikalarını değiştirmeye yönelik planları olduğunu ve Angela Merkel'in liberal yaklaşımının kırılabileceğini söyleyen Annegret Kramp-Karrenbauer geçti.

AfD benzeri siyasi partilerin göçmen karşıtlığını siyasi bir araç olarak kullanmasıyla, göçmenler daha fazla zor durumda kaldı. Alman İçişleri Bakanlığı'na göre 2018 yılının 9 aylık döneminde Almanya’da 578 İslamofobik saldırı meydana geldi.

Türk sivil toplum örgütlerinden Almanya hükümetine İslamofobi tepkisi

TRT Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.