Almanya’daki uygulama İslam'a olan önyargıyı kırıyor

Almanya’daki uygulama İslam'a olan önyargıyı kırıyor

Almanya’daki camilerde önceleri zaman zaman yapılan etkinlik, son 20 yıldır 3 Ekim’de geleneksel şekilde düzenleniyor

A+A-

Almanya’daki camiler, geleneksel ‘Açık Kapı Günü’ etkinliği kapsamında ziyaretçilerini ağırladı. Her yıl farklı sloganla düzenlenen ve camileri ziyaret edenlere İslam diniyle ilgili bilgilerin verildiği etkinliğinin bu yılki konusu, ‘Hicret-Güçlük, Sıkıntı ve Fırsat Olarak Göç’ oldu. Başta Köln Merkez ve Berlin Şehitlik Camisi olmak üzere ülkedeki çok sayıda cami etkinliğe katıldı.

Şehitlik Camisi’ni çok sayıda ziyaretçi rehberler eşliğinde gezdi. Kur’an-ı Kerim okunan etkinlikte, ziyaretçilere cami avlusunda Türk yemekleri ikram edildi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Dış İlişkiler Müdürü Dr. Zekeriya Altuğ, Almanya’daki camilerde önceleri zaman zaman yapılan etkinliğin, son 20 yıldır 3 Ekim’de geleneksel şekilde düzenlendiğini söyledi.

Etkinliğin son 10 yıldır da farklı konseptler üzerinden yapıldığını belirten Altuğ, özellikle camilerin hizmetleri, topluma katkılarını anlatmanın amaçlandığını açıkladı. Ayrıca her yıl seçilen başlık üzerine ziyaretçilere çeşitli bilgiler verilerek toplumda İslam diniyle ilgili bilgi eksikliğini gidermenin hedeflendiğini söyleyen Altuğ, etkinliğe gelen insanların ön yargılardan vazgeçtiklerine tanık olduklarını vurguladı.

Son dönemlerde Müslüman karşıtlığının arttığına işaret eden Altuğ, “Bu da bize eskiye oranla daha fazla çalışmamız gerektiğini gösteriyor” dedi. 

Geçen yıl sığınmacıların Almanya’ya gelmesinden sonra, toplumun bazı kesimlerinde göçmen ve İslam karşıtlığı söylemlerinin arttığını belirten Altuğ, “Göçün de topluma katkıları bulunduğunu, bunun bir tehlike ya da zorluk değil, tam aksine bir fırsat, toplumları ileri götüren, geleceğe hazırlayan bir unsur olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. İnşallah bunda da başarılı oluruz” diye konuştu.
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.