Almanya'da sığınmacı da artıyor saldırı da

Almanya'da sığınmacı da artıyor saldırı da

Almanya'ya bu yıl temmuz ayı sonuna kadar 200 binin üzerinde sığınmacı ve mültecinin geldiği bildirilirken, sığınmacıların kaldığı yurtlara karşı saldırıların da arttığı öğrenildi.

A+A-

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu yılının ocak-temmuz döneminde ülkeye gelen sığınmacı sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 124,8 oranında arttığı belirtildi.

2015'in ocak-temmuz döneminde Almanya'ya toplam 218 bin 221 sığınmacının giriş yaptığı ifade edilen açıklamada, en fazla sığınmacının Suriye'den geldiğine dikkat çekildi.

Suriye'den söz konusu dönemde 44 bin 417 kişinin geldiği belirtilerek, bu sayının 2014'ün ocak-temmuz dönemine göre yüzde 170 oranında arttığı ifade edildi.

Almanya'ya gelen Suriyelileri, 32 bin 935 kişiyle Kosovalılar, 29 bin 857 kişiyle Arnavutlar, 18 bin 287 ile Sırplar, 11 bin 578 ile Iraklılar, 10 bin 479 kişiyle Afganlılar ve 8 bin 718 kişiyle de Makedonyalılar izliyor.

Özellikle Balkan ülkelerinden gelen sığınmacıların sayısında, geçen yıla oranla büyük artış olduğu belirtilirken, 2014'ün ocak-temmuz döneminde 2 bin 956 Kosova, 4 bin 680 Arnavut, 11 bin 858 Sırp ve 4 bin 589 Makedon vatandaşının

Almanya'ya sığınmacı ve ilticacı olarak başvuru yaptığı kaydedildi.

Bosna Herstek'den ise temmuz ayının sonuna kadar yaklaşık 4 bin 866 kişinin Almanya geldiği, Balkanlardan gelen sığınmacı sayısının genel toplamın yüzde 40'ını oluşturduğu ifade edildi.

Almanya, Balkan ülkelerini "güvenli ülke" statüsüne alarak bu ülkeden gelen sığınmacıları hızlı bir şekilde ülkelerine geri göndermenin yollarını arıyor.

Sığınmacıların Almanya için maliyeti

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya'ya bu yıl gelecek sığınmacı ve mülteci sayısının 800 bin olabileceği tahmininde bulunması üzerine Almanya Yerel Yönetimler Birliği, sığınmacı ve mültecilerin ülkeye maliyetinin bu yıl için 8 milyar avro olacağını açıkladı.

Ülkeye gelen her mülteci için ortalama 10 bin avro gider hesaplandığı ifade edilen açıklamada, Alman hükümetinin yerel yönetimleri desteklemesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ülkeye gelecek sığınmacılar konusundaki yükün federal hükümet, eyaletler ve yerel yönetimler arasında dağıtılması istendi.

Almanya'ya 2014 yılında 202 bin kişinin sığınma ve iltica talebinde bulunmak için geldiği hatırlatılarak, gelenler için geçen sene yaklaşık 2,2 milyar avro harcandığına dikkat çekildi.

Sığınmacılara yönelik saldırılar

Öte yandan sığınmacıların kaldığı yurtlara karşı saldırılar da artıyor.

Alman polisi, bu yılın ilk 6 ayında sığınmacı ve mülteci yurtlarına yapılan saldırı sayısının 202, geçen yılın tamamında yapılan saldırı sayısının ise 203 olduğunu ve bu suçları işleyenlerin büyük bölümünün aşırı sağcılar tarafından yapıldığını rapor etti.
Söz konusu saldırların daha çok ülkenin doğu eyaletlerinde gerçekleşmesi ise dikkat çekti.
Öte yandan Almanya'ya gelen sığınmacıların daha çok Kuzey-Ren Vestfalya, Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerine yerleştikleri ve gelenler için yeni barınaklar yapılacağı ifade edildi.

Akşam 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.