Almanya'da sağlık için rekor düzeyde harcama yapıldı

Almanya'da sağlık için rekor düzeyde harcama yapıldı

Almanya'da sağlık sektöründeki harcamalar 2012'de rekor düzeyde artarak 300 milyar Avroyu geçti.

A+A-

Almanya'da resmi ve özel sağlık harcamalarının 2012'de rekor kırdığı bildirildi. İlk defa 2012 yılında 300 milyar Avro sınırını aşan sağlık giderlerinin bir önceki yıla göre 6,9 milyar Avro (yüzde 2,3) artarak tam 300,4 milyar Avroyu bulduğu kaydedildi. Federal İstatistik Dairesinin verdiği bilgiye göre 2012'de her Alman vatandaşı için 3 bin 740 Avro harcama yapıldı.
Sağlık giderlerinin en büyük bölümü resmi sağlık sigortalarının yaptığı toplam 172,4 milyar Avrodan oluşuyor. Bir yıl öncesine göre resmi sigortaların giderleri yüzde 2,3 oranında arttı. Özel ve dernekler tarafından yapılan harcamalar ise 2012'de bir yıl öncesine göre 600 milyon Avro artarak 40,6 milyar Avroyu buldu. Özel sigortaların harcamaları da yüzde 0,9 oranında artarak 28 milyar Avroya ulaştı.

Sağlık malzemeleri ve ayakta tedaviler için yapılan harcamalar, genel harcamanın yaklaşık yarısını oluşturarak 147 milyar Avroya yükseldi. İlaç tüketimi için yapılan harcamalar 2012'de yüzde 0,6 oranında artarak 200 milyon Avroyu buldu. Sağlık sektöründe en fazla artış yüzde 6,9 ile hasta ve yaşlıların bakımı için yapılan harcamalarda görüldü.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.