1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'da Müslümanlar için de 'sessiz bayram' talebi
Almanya'da Müslümanlar için de 'sessiz bayram' talebi

Almanya'da Müslümanlar için de 'sessiz bayram' talebi

Almanya'da bir Hıristiyan din adamı spor ve dans müsabakalarının yasak olduğu 'sessiz bayram' uygulamasına Müslümanlarının bayramlarının da dahil edilmesini istedi.

A+A-

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Rheinland Protestan Kilisesi Başkan Yardımcısı Christoph Pistorius, Müslümanların ve Yahudilerin bayramlarında da Hıristiyanlarınkinde olduğu gibi ‘sessiz bayram’ uygulamasının geçerli olmasını istedi.

Rheinische Post’a konuşan Pistorius, bu dinlerin de devletin kucaklayıcı korumasına ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. ‘Sessiz bayram’ ilan edilen günlerde spor ve dans müsabakalarının yasak olduğu biliniyor.

Örnek olarak Müslümanların Allah’a teslimiyetini gösteren Hz. İbrahim’in hatırlandığı Kurban Bayramı ile Yahudilikteki cezanın bitişi ve Yaratıcı ile tekrar barışın sembolize edildiği ‘Yom Kippur’ bayramlarını gösteren Pistorius, bu bayramların bu çerçevede değerlendirilebileceğine inandığını söyledi.

KRV’de bazı Hıristiyan dini bayramlarının bu çerçevede ele alındığını belirten din adamı, yılbaşı gecesinde hiç kimsenin gürültüden dolayı polise başvurmadığını, zira bunun artık toplumsal bir kabul haline geldiğini dile getirdi. Pistorius, böyle bir uygulamanın diğer inançlara hoşgörü bağlamında önemli olduğunu ifade etti.

KRV’de Hz. İsa’nın 12 Havarisi ile yemek yediği son akşam olarak kabul edilen Paskalya öncesi son perşembe günü saat 18’den itibaren başlayan sessiz bayram cuma günü akşama kadar devam ediyor. Cuma günü (Karfreitag), Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği hüzünlü bir gün olarak kabul edildiği için bu günde saygı icabı sesli müzik ve dans edilen her türlü etkinlikler kanunen yasak.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.