Almanya'da kamu kurumlarında haç zorunluluğu tartışılıyor

Almanya'da kamu kurumlarında haç zorunluluğu tartışılıyor

Almanya'nın Bavyera eyaletinde hükümetin resmi binalara haç asılması kararı, tartışmalara yol açtı. Din adamları haçın siyasi amaçlara malzeme edilmemesini istedi.

A+A-

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Eyalet Başbakanı Hristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Markus Söder, dün yaptığı açıklamada, haçın "Bavyera'nın kimliği ve yaşam biçiminin temel bir sembolü" olduğunu belirtti.

Sorunlu bir karar

Kilise hukuku uzmanı Hans Michael Heinig bu kararın sorunlu olduğunu açıkladı. Heinig eyalet hükümetinin kararının anayasa ile çelişmediğini ancak devletin dini-ideolojik açıdan "tarafsızlık" sorumluluğunu zedelediği görüşünü dile getirdi. Haçın resmi binalara asılma kararında dinin kullanıldığı görüşünde olan Heinig, "Burada bir inanç sembolünün problemli bir biçimde siyasete malzeme edilip edilmediği sorusu sorulmalı. Her halükarda değersizleştirme tehlikesi söz konusu" diye konuştu.

Hristiyan olduğunuzu göstermeyin uygulayın

Würzburg Katolik Yüksekokulu'ndan papaz Burkhard Hose de Bavyera Başbakanı Markus Söder'i eleştirdi. Hose Söder'in haçın başka inançlardan insanların dışlanması için kötüye kullandığını ileri sürdü. "Hristiyan olduğunuzu göstermeyin, onu uygulayın!" diyen Hose, haçın sadece belirli bir kimliğe sahip insanlar için bir etiket olmadığını, İsa peygamberin yaşamının hatırlanması anlamını taşıdığını ifade etti.

Protestan Kilisesi: Haç siyasi amaçlar için kötüye kullanılmamalı

Alman Protestan Kilisesi (EKD) Konsey Başkanı Heinrich Bedford-Strohm ise Bavyera eyaletinin kararından memnuniyet duyduğunu açıkladı ancak haçın siyasi amaçlar için "kötüye kullanılmaması" uyarısında bulundu. Bavyera televizyonuna açıklama yapan Bedford-Strohm, "Haç duvara asılıyorsa o zaman haçın içeriği, anlamı da dikkate alınmak zorunda. Bu anlam, insan onuru, hayırseverlik ve insaniyetin savunulması" dedi. Siyaset yapmak istemediğini vurgulayan Bedford-Strohm, "Hiç kimsenin haç gibi dini bir sembolü siyasi amaçlara hizmet için kötüye kullanmaması gerektiği kesin ve açıktır" dedi.

Yahudiler Konseyi: Prensipte karşı değiliz

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster de Bavyera Radyosu'na verdiği demeçte, prensipte resmi binalara haç asılmasına karşı olmadığını söyledi. Schuster, "Ancak haçın nasıl bir anlam yaratmak için asıldığı sorusu sorulmak zorunda" dedi.

Bamberg Başpiskoposu Ludwig Schick Bayern 2 Radyosu'na verdiği demeçte, haç kararını olumlu bulduğunu söyledi ancak kendisi için haçın taşıdığı anlamın önemli olduğuna dikkat çekti. Schick, "Haçı gören bütün insanlar onun anlamına uygun yaşama sorumluluğunu taşıyor" dedi.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.