Almanya'da İslam düşmanlığı bilim insanlarını korkuttu

Almanya'da İslam düşmanlığı bilim insanlarını korkuttu

Almanya'nın Dresden şehrinde yapılan İslam düşmanı gösteriler, Teknik Üniversitenin itibarını düşürdü, tüm dünyadan bilim insanları bu şehre gelmek istemiyor.

A+A-

Almanya'nın doğusundaki Saksonya Eyaleti başkenti Dresden'de yapılan PEGİDA adlı İslam düşmanı hareket tarafından düzenlenen gösteriler, şehirdeki Teknik Üniversitenin Uluslar arası itibarını düşürdü. İslam düşmanı ve mülteci karşıtı gösteriler nedeniyle, tüm dünyadan araştırmacı ve bilim insanlarının Dresden Teknik Üniversitesine ve Max-Planck Enstitülerine gelmek istemedikleri bildirildi.

Teknik Üniversite Rektörü Hans Müller-Steinhagen, 'Zeit' gazetesine verdiği demeçte, üniversitenin büyük itibar kaybı yaşadığını belirtti. Saksonya Bilim Bakanı SPD'li Eva-Maria Stange de zararın hızlı bir şekilde giderilmesinin mümkün olmadığını, koalisyon ortağı CDU ile aşırı sağa karşı mücadelede uzlaşmanın uzun bir sürede sağlanabildiğini söyledi.
PEGİDA hareketi, Dresden'de her Pazartesi günü İslam ve yabancı düşmanlığı içeren bir dizi gösteriler yaptı. Aylardan beri devam eden gösteriler, katılım azalmasına rağmen halen sürüyor.
Ayrıca bu gösterilerden sonra Saksonya Eyaletindeki mülteci yurtlarına yapılan ırkçı saldırılar da arttı. Henüz inşaat halinde olan ya da içinde mültecilerin yaşadığı, Meissen, Böhlen, Lunzenau ve Dresden şehrindeki meskenlere çeşitli saldırılar yapıldı.

Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.