1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'da alkol alarmı
Almanya'da alkol alarmı

Almanya'da alkol alarmı

Almanya alkol tüketiminde OECD ülkeleri arasında Lüksemburg, Fransa, Avusturya ve Estonya'nın ardından beşinci sırada yer aldı.

A+A-

Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi'nin rakamlarına göre, Almanya'da yılda kişi başına alkol tüketimi 135 litre. Bu rakamla Almanya, en çok alkol tüketilen beş OECD ülkesi arasında yer alıyor.

Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi (DHS) Almanya'da alkol tüketimi, sigara ve uyuşturucu kullanımı konularındaki rakamları açıkladı. Rakamlara göre Almanlar yılda kişi başına ortalama 135 litre alkollü içecek tüketiyor.

Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi yöneticisi Raphael Gassmann, "Uluslararası karşılaştırmada yasal bağımlılık yapan maddelerin tüketiminde çok yüksek bir noktada bulunuyoruz” diye konuştu. Araştırmaya göre Almanya alkol tüketiminde OECD ülkeleri arasında Lüksemburg, Fransa, Avusturya ve Estonya'nın ardından beşinci sırada.

Rapora göre, Almanya'da yasadışı uyuşturucu maddelerin tüketimi ise yok denecek kadar az oranda. Esrar gibi bu tür maddelerin tüketiminin yüzde 0,04 oranında olduğu belirtildi.

SİGARA TÜKETİMİ GERİLİYOR

Sigara kullanımı konusunda ise umut verici gelişmeler olduğu ve sigara kullanımının gerilediği kaydedildi. Alman Bağımlılık Sorunları Merkezi yöneticisi Raphael Gassmann, son birkaç yıldır sigara bağımlılığında gerileme gözlendiğini, ancak hâlâ 18-64 yaş arası erkeklerin yüzde 34'ünün, kadınların ise yüzde 26'sının sigara kullandığına dikkat çekti. Geçen yıl kişi başına 996 sigara içildiği ifade edildi. Gassmann, sigara tüketiminin sonuçlarına bağlı olarak yılda 100 bin ila 120 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kurum, sigara ve alkol bağımlılığıyla mücadelede vergilerin yükseltilmesi, satış saatlerine sınırlama getirilmesi ve reklamların azaltılması gibi yöntemlerin kullanılması önerisinde bulunuyor.

DW

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.