1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya'da 13 milyon yoksul var
Almanya'da 13 milyon yoksul var

Almanya'da 13 milyon yoksul var

Almanya’da yaşayan her 6 kişiden 1'inin yoksul olduğu belirtildi.

A+A-
Federal İstatistik Dairesi tarafından açıklanan yeni verilere göre, nüfusun yüzde 16.1’i yoksulluk sınırında bulunuyor. Bir başka deyişle, ağırlıklı olarak aralarında kadınlar ve çocuklu anneler olmak üzere, 13 milyon kişi fakirlik tehlikesi yaşıyor.
 
İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 17- 64 yaşındaki  kadınların yüzde 18’i, erkeklerin ise yüzde 16’sı yoksulluk sınırında. Dul ve çocuklu kişilerde yoksulluk tehlikesi yüzde 35.2’ye çıkarken, yalnız yaşayan kişilerde oran yüzde 31.9 düzeyinde.
 
Yoksulluk; işsizler arasında oldukça yüksek. Çalışanların yüzde 8.6’sı yoksulluk tehlikesi altında iken, işsizlerin yüzde 69.3’ü fakirlikle boğuşuyor.
 
Almanya’da çocuk parası ve kira yardımı gibi sosyal yardımlar dahil, geliri ortalama gelirin yüzde 60’ından daha az olan kişiler fakir olarak adlandırılıyor.
2013 rakamlarına göre, yalnız yaşayan bir kişi aylık 979 Euro, yılda ise 11 bin 749 Euro kazanıyorsa yoksul sayılıyor. Fakirlik sınırı, evli ve 14 yaşından küçük 2 çocuklu bir aile için aylık 2 bin 56 Euro, yılda ise, 24 bin 673 Euro düzeyinde. 
 
Almanya’da yoksulluk tehdidi altında olan çocukların oranında da artış olduğu ifade edildi. Resmi verilere göre, geçen Mayıs ayı itibariyle, 15 yaş altındaki çocuklar arasında fakirlik tehlikesi yaşayanların oranı yüzde 15.7 düzeyinde. Çocuklar arasındaki fakirlik 2012 yılında yüzde 15 düzeyinde bulunuyordu
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.