1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya yaşlıların ülkesi olacak
Almanya yaşlıların ülkesi olacak

Almanya yaşlıların ülkesi olacak

Federal İstatistik Dairesi Başkanı Roderich Egeler, Almanya’nın yaşlanmasını göçmenlerin geciktirdiğini söyledi.

A+A-

Nüfusun göçmenler sayesinde beklenenin altında küçüldüğünü açıklayan Egeler, 2009 yılındaki öngörüye göre, 2060 yılında 65-70 milyon olarak tahmin edilen nüfusun, son hesaplamalara göre 67.6-73.1 milyon olmasının beklendiğini kaydetti. Spiegel Online’in bugün açıklanan nüfus beklentilerine ilişkin verdiği habere göre, düşüşün beklenenin altında olmasının nedeni göçmenler.

ALMANYA YAŞLILAR ÜLKESİ OLACAK

İstatistiklere göre, Almanya gelecekte yaşlıların ülkesi olacak. 2060 yılında Almanya nüfusunun 22-23 milyonunun 65 yaş üzerinde kişilerden oluşacağı açıklandı. Bugün her beş kişiden birinin dahil olduğu yaşlılar grubuna, gelecekte üç kişiden biri dahil olacak.

GENÇ NÜFUS DA DÜŞECEK

Federal İstatistik Dairesi Başkanı Roderich Egeler’in paylaştığı rakamlara ışığında, geleceğin Almanya’sında genç nüfusun azalacağı görülüyor. Çu an 15 milyon olan 20 yaş altı genç nüfus, 2060’ta 11 ile 12 milyona gerileyecek. Gençlerin toplam nüfus içerisindeki oranı ise yüzde 18’den 16’ya düşecek.

ÇALIŞABİLİR NÜFUS 10 MİLYONDAN FAZLA AZALACAK

Resmi verilere göre, 20-64 yaş aralığındaki çalışabilir nüfus 2020 yılında itibaren azalacak. 2013 yılında 49 milyon olan çalışabilir nüfus, 2060 yılında Almanya’ya gelecek göçe bağlı olarak, 34 ile 38 milyon arasında olacak.

2015 rakamlarına göre 81 milyon kişinin yaşadığı Almanya’nın nüfusu, gelecek 5-6 yıl daha az da olsa artış gösterecek, ancak ondan sonra hızla düşecek.

DHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.