Almanya kira zamlarına dur dedi darısı Türkiye'ye

Almanya kira zamlarına dur dedi darısı Türkiye'ye

Almanya'nın büyük kentlerinde fahiş oranda artan kira ücretlerinin önüne geçmek için yetkililer harekete geçti

Bavyera eyalet hükümetinin, aralarında Münih, Ausgburg ve Nürnberg gibi şehirlerinin de bulunduğu 144 şehir ve kasabada uygulamaya koyduğu kira zamlarına fren uygulaması, 1 Ağustos 2015'ten itibaren geçerli olacak. Yasayla birlikte ev sahipleri evlerini bulundukları şehrin genel kira ortalamasının en fazla yüzde 10 üzerinde bir fiyata kiralayabilecek. Uygulamadan yeni evler ve komple tamir edilmiş evler muaf tutulacak. 

Konu hakkında konuşan Türkler uygulamadan umutlu. Augsburg kentinde yaşayan Mehmet Erdoğan, yeni yasayla ev sahiplerinin kiralara keyfi zam yapmalarının önleneceğini belirtti. Kirada oturanların geleceğe yönelik en büyük korkularının zam olduğuna vurgu yapan Erdoğan, yasayı olumlu buldu. Yine Augsburg'da yaşayan İbrahim Solak da uygulamayı yerinde bulanlardan. Solak, 'kiralık ev bulmanın zorlaştığı günümüzde, keyfi yapılan zamların insanları zorda bıraktığını' ifade etti. 

Almanya’da 1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa, yeni kiraya verilen evlerde en fazla yüzde 10 zam yapma hakkı tanıyor. Tüketiciyi Koruma Bakanlığı’nın verilerine göre, eski ve yeni kira sözleşmelerindeki zam oranları, Münster’de yüzde 30’ları bulurken, Hamburg ve Münih’te yüzde 25, Berlin’de yüzde 19 oldu. Regensburg ve Freiburg gibi şehirlerde ise yeni kira sözleşmelerinin yüzde 30’dan daha yüksek zamla yapıldığı kaydedildi.

Cihan

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum