1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Alman Bakan, camiden 'barış' mesajı verdi
Alman Bakan, camiden 'barış' mesajı verdi

Alman Bakan, camiden 'barış' mesajı verdi

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Paris'te meydana gelen saldırıların Almanya'da toplumu bölmek için malzeme olarak kullanılmaya çalışıldığını söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Maas, başkent Berlin’de Türk Şehitlik Cami'sini ziyaret ederek Dernek Başkanı Ender Çetin’den İslamiyet ve cami hakkında bilgi aldı.

Ziyarette Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Berlin Eyaleti Başkan Yardımcısı Süleyman Küçük ve Çetin ile güncel konular hakkında sohbet eden Maas, gazetecilere yaptığı açıklamada, dernek temsilcilerinin Almanya’daki tartışmalardan ve pazartesi günleri Dresden’de insanların sokağa çıkmalarından dolayı endişeli olduğunu söyledi.

Fransa'da haftalık karikatür dergisi'ne düzenlenen saldırıyı değerlendiren Maas, "Paris’te gerçekleşenleri bu toplumu bölmek için malzeme olarak kullanmaya çalışıyorlar. Buna izin vermememiz lazım. Camide yapılan sosyal çalışmalar buna katkı sağlıyor" şeklinde konuştu.

Bu olaylardan dolayı yaşam tarzının ve özgürlüğün sarsılmaması gerektiğini belirten Maas, ‘’Bunu yaparsak teröristlerin istediğini yaparız. Yaşam tarzımızı değiştirirsek, onların önünde diz çökeriz’’ dedi.

"Göçmenlerin az olduğu yerlerde insanlar sokağa çıkıyor"

Dresden'de pazartesi günleri Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) tarafından düzenlenen gösterilere dikkati çeken Maas, göçmenlerin çok az yaşadığı yerlerde çok sayıda insanın sokağa çıktığını ancak göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Berlin ve Köln gibi şehirlerde böyle gösterilerin yapılmadığına dikkati çekti.

 "Bu, korku ve endişeleri azaltmak için birbirimizi tanımak ve birbirimizle daha fazla konuşmamız gerektiğinin bir işareti" diyen Maas, kendisinin de konuşmak için buraya geldiğini kaydetti.

İslam karşıtı yürüyüşler sırasında Köln’deki Dom Kilisesi’nin ışıklarını söndürmesinin güzel bir sinyal olduğunu belirten Maas, Paris’te meydana gelen olayların İslam dinine ihanet ve İslamiyet’e bir saldırı olduğunu vurguladı.

"Saldırılardan endişe duyuyoruz"

Cami derneği başkanı Çetin de, federal düzeydeki bir bakanın kendilerini ziyaret etmesinden onur duyduklarını belirterek, ‘’Almanya’daki dayanışma, birlik ve beraberlik önemli. Biz de bunu vurgulamak istiyoruz. Bu çok önemli’’ dedi.

DİTİB Berlin Eyaleti Başkan Yardımcısı Küçük ise, son günlerde Müslüman ve İslam karşıtlığının arttığına işaret ederek, ‘’Bakan Maas’ın bizi ziyaret etmesi ve bir duruş sergilemesi bize destek anlamındadır. Teşekkür ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

Özellikle 2014 yılında kundaklanan ve saldırı yapılan camilerin sayısının arttığına dikkati çeken Küçük, bundan dolayı endişeli olduklarını ifade etti.

Küçük, Müslümanların bu toplumun bir parçası olduğunu, camiye gelen gençlerin de kendilerini öyle gördüğünü belirterek,  bunu Alman toplumuna da anlatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gauck: "Nefretin bizi bölmesine izin vermeyeceğiz"

Öte yandan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck dayaptığı açıklamada, "Bizim toplumumuz büyük. Biz aşırılar tarafından, hangi yönden gelirlerse gelsinler, kendimizi küçük ve güçsüz hale getirtmeyiz'' dedi. 

Almanya'da fanatizme ve şiddete karşı yasaların ve kurumların bulunduğunu ifade eden Gauck, Fransa'daki saldırıyı ''Fransızların, Avrupalıların ve açık toplumun özgürlüğüne bir saldırı'' olarak nitelendirdi.

Gauck, demokrasinin terörden daha güçlü olduğunu vurgulayarak, "Nefretin bizi bölmesine izin vermeyeceğiz" ifadesini kullandı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.