Alkol toplumsal facialara yol açıyor

Alkol toplumsal facialara yol açıyor

Yeşilay Cemiyeti Şırnak İl Başkanı Turgay Birlik, Alkolün kadına şiddete, trafik kazalarına, cinayete, boşanmalara ve diğer toplumsal facialara yol açtığını söyledi.

A+A-

Dünyada alkol kullanan 2 milyar kişinin 76 milyon kadarı alkol bağımlısı. Yılda 1 milyon 800 bin kişi bu de nedenle hayatını kaybediyor. Türkiye'de ise, ilk tüketim yaşı 11’e kadar inmiş durumda.

Her yıl 3,5 milyon insan alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor. Alkol, tüm dünyada önlenebilir ölüm ve yaralanmaların üçüncü temel nedenidir. Alkolden doğan maddi zarar alkolden elde edilen gelirden çok daha fazladır. Eğitimde başarısızlık, suça eğilim, alkole bağlı sağlık problemleri alkol kullanımıyla doğru orantılı olarak artar.

Bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığı tehdit eden alkol, İslam inancında 'kötülüklerin anası' olarak belirtilerek tüketilmesi yasaklanmıştır.

Yeşilay Cemiyeti Şırnak İl Şube Başkanı Turgay Birlik, alkolün sebep olduğu facialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Hazreti Muhammed'in "Alkol tüm kötülüklerin anasıdır" hadis-i şerifiyle başlayan Birlik, bu hadisi şerif-in toplumsal facialarla mücadelede düstur edilmesi gerektiğini ifade etti.

Birlik, Dünya Sağlık Örgütü ile Yeşilay’ın dâhil olduğu ve 52 ülkede yapılan araştırmada, dünyada işlenen cinayetlerin yüzde 85’ine, kadına yönelik şiddetin yüzde 70’ide, trafik kazaları, boşanmalar ve diğer toplumsal faciaların %50'sine alkolün sebep olduğuna dikkat çekti.

Televizyon dizilerinin oluşturduğu tahribatlara değinen Birlik, "Televizyonda İslami, insani, ahlaki ve vicdani yönden son derece uygun olmayan, nahoş kareleri barındıran dizilere özellikle yer veriliyor. Bunun üzerinden gençlerimiz zehirleniyor, insanlarımız maalesef bunlara kanıyorlar." dedi.

Toplumsal facialarla mücadelede Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere toplumun tüm kesiminin işbirliği yapmasının önemine dikkat çeken Birlik, "Radyo Televizyon ve Üst Kurulu, daha fazla insanın canı yanmadan bu konuya el atması lazım."diye konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.