Alaplı’da tüccar fındık fiyatını açıkladı

Alaplı’da tüccar fındık fiyatını açıkladı

Fındık fiyatındaki spekülasyonları ortadan kaldıran ilk haber Alaplılı bir fındık tüccarından geldi.

A+A-

Yıllardır fındık tüccarlığı yapan Mehmet Koçak isimli esnaf, çiftçilere seslenerek 52 randıman fındığın kilosunu bugünün fiyatıyla 11.5 TL'ye aldıklarını söyledi. Alaplı’da Ağustos tarihinde başlayan fındık hasadı ile birlikte harmanlar da üreticinin yüzünü güldürdü. Üretici bir yandan fındığını toplarken, diğer yandan fiyatların nasıl şekilleneceğini merak ediyor. 15 Ağustos’tan itibaren piyasaya inmesi beklenen fındıkta fiyat beklentisi yine yüksek.

Geçtiğimiz yıl yaşanan don afeti nedeniyle binlerce üreticinin büyük oranda gelir kaybı yaşadığı fındıkta bu yıl hasatla birlikte yüzler gülmeye başladı. Bir yandan fındığını toplayan üreticiler, bir yandan da serbest piyasada fiyatların nasıl olacağını merak ediyor.

Alaplı’da fındık tüccarlığını yapan Mehmet Koçak Fındık fiyatındaki spekülatif açıklamaları bitiren esnaf, 52 randıman fındığın kilosunu 11.5 TL'den alacağını duyurdu. Koçak, “Bu yıl öyle söylendiği gibi fazla fındık yok, Fındığın çoğu boş çıkıyor, kayıp oranı fazla. Fındığın piyasa değerini düşürmenin mantığı yok, ben de bir esnaf olarak fındığın kilosunu 11,5 TL’den alacağımı duyuruyorum. üreticilerimiz korkmasın, mecbur kalmadıkça pazara indirmeyin” dedi. 
Koçak, “Fındığınızı emanete vermeyin, ihtiyacınız olduğu kadarıyla satın ve piyasaya indirmeyin diye söylüyoruz. Geçen yıl görüldüğü üzere yoğun bir şekilde fındıkta emanete verilmeler oluştu. Tabii geçen yıl rekolte az olduğundan fiyatlar 22 TL ye kadar çıktı, bu yıl bizim üreticiden talebimiz ihtiyacınız olduğu kadar satsın . Yeni sezonda başlangıç olarak fındık fiyatları 10-12 TL arasında olacaktır. Bu rakamlarda fındık için iyi rakamlardır. Arzum, fındık fiyatlarının bu rakamların altına düşmemesidir. Üreticilerimiz mahsullerini iyi kurutsunlar. Piyasaya yaş indirilen fındıklar fındığın kalitesini düşürür ve fiyatının düşmesine sebep olur. Üreticilerimiz fındığı naylon çuvallara koymasınlar. Üreticilerimize en büyük tavsiyem bunlardır. Bu konulara dikkat ederlerse fındıkta kalite de olur, randıman da istenilen seviyede olur. Mahsullerinden iyi kazanç sağlarlar” şeklinde konuştu. 

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.