Akıllı telefonların kontrolü artık kullanıcılarda olacak

Akıllı telefonların kontrolü artık kullanıcılarda olacak

Teknoloji devlerinin dayattığı ön yüklü uygulamalar için ABD hükümetinden bir hamle geldi. Apple, Samsung ve Xiaomi gibi markaların zorunlu olarak telefonda bulundurmanız gereken uygulamaları için yolun sonu göründü.

A+A-

ABD'de devam eden antitröst yasa tasarılarına geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Yasayı öneren önde gelen isimlerden biri olan David Cicilline yeni önerilen bu yasanın yasalaşması halinde neler olacağını aktardı. Açıklamaya göre, yasa Apple ve diğer birçok teknoloji devinin cihazlarında önceden yüklenmiş kendi uygulamalarını artık sunmalarını engelleyecek.

Bugün satın aldığımız her akıllı telefon, tablet, bilgisayar veya akıllı saat, üreticinin kendi uygulamalarını da beraberinde getiriyor. Örneğin, Apple'ın iPhone model akıllı telefonunu satın aldığınızda, Safari ve diğer uygulamalarda doğrudan bir internet tarayıcısı olarak karşılaşıyoruz.

ABD'de Demokrat Temsilci David Cicilline ve ekibi bunu bir şekilde engellemek istiyor. ABD'li teknoloji şirketlerine karşı yeni düzenlemeler uygulamaya çalışan Cicilline, bunu geçen hafta bir öneri olarak meclise sundu. Açıklamasına göre Apple, bu yasanın yürürlüğe girmesi halinde cihazlarına kendi uygulamalarını önceden yükleyemeyecek.

ZORUNLU UYGULAMALAR KALDIRILABİLİR

Gazetecilere konuşan Cicilline, teknoloji platformlarının ürünlerine, rakiplerine karşı avantaj vermesini yasaklayan teklifin, Apple'ın iOS işletim sistemine önceden yüklenmiş uygulamalara sahip cihazları satamayacağı anlamına geldiğini açıkladı. Bu diğer bütün teknoloji firmaları için bir örnek teşkil edecek.

Teknoloji şirketlerine yönelik bu öneri, şirketlerin işleyişine de yeni kısıtlamalar getirecek. Alımlar kısıtlanacak, şirketler bazı iş alanlarını terk etmek zorunda kalacak. Bu tanımdan anlayabileceğiniz gibi, Apple'ın aslında buzdağının görünen kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer tüm şirketler de Apple gibi etkilenecek.

Artık kullanıcılar sahip oldukları teknolojik ürünlerde istemedikleri uygulamaları kullanmayacaklar. Dolayısı ile bu sizin tercih etmiş olduğunuz ürünün isteseniz de istememenizde zorla kullanmanıza mecbur bıraktıkları uygulamalardan kurtulmanız için bir fırsat olacak. 

Webtekno

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.