Akıllı etiket' yeniden ertelendi

Akıllı etiket' yeniden ertelendi

Akıllı etiket uygulamasını daha önce 31 Ağustos 2014'e erteleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu tarihi 6 ay daha uzatarak 1 Mart 2015'e çekti

A+A-
Takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları ve formülleri, ek gıdalar, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çayı SMS, telefon, mobil uygulamalar ve internet sayfasından sorgulama imkanı sağlayacak "akıllı etiket" sistemine son geçiş tarihi 1 Mart 2015'e kadar ertelendi
 
Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğinin ilgili hükmü gereği ilk etapta 31 Aralık 2013 olarak olarak belirlenen Ürün Doğrulama ve Takip Sistemine (ÜDTS) son başlama tarihini firmaların talepleri nedeniyle 31 Ağustos 2014'e erteleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu tarihi 6 ay daha uzatarak 1 Mart 2015'e çekti. Düzenlemeye göre, bu tarihten önce piyasaya arz edilen "akıllı etiketsiz" ürünlere raf ömrü boyunca piyasada kalma izni tanınacak. 
 
Öte yandan başlangıçta alkollü içecekleri de kapsayan sistemden, Danıştay'ın alkollü içeceklerin sisteme dahil edilmesine yönelik yürütmeyi durdurma kararı vermesi nedeniyle bu ürün türü çıkarıldı. Sistem, takviye edici gıdalar, bal, enerji içecekleri, siyah çay, bitkisel sıvı yağlar (zeytinyağı, pirina yağı, bitkisel yağlar, karışım bitkisel sıvı yağlar), bebek mamaları, formülleri ile ek gıdalar için geçerli olacak.
 
ÜDTS NEDİR?
 
Temeli gıda ürünlerine yapıştırılacak tek kullanımlık etiketlere dayanan sistemle tüketicinin, satın aldığı ürün üzerindeki etiketi basitçe sorgulayarak birçok bilgiye ulaşması hedefleniyor. Yaklaşık 65 bin firmanın gıda üretim faaliyetinde bulunduğu Türkiye'de sistem sayesinde gıda ürünlerinin içeriği, üreticisi/ithalatçısı, üretim ve son kullanma tarihiyle Bakanlığın piyasadan toplatma kararı olup olmadığı tüketim öncesi öğrenilebilecek.
 
Ürün etiketi üzerinde bulunması zorunlu olan ancak bazı tüketicilerin okumakta zorluk çektiği bilgilere ulaşımı kolaylaştıracak sistem ayrıca ürünün piyasaya arzından sonra etiket veya ambalaj üzerinde yapılabilecek bilgi değiştirmeye yönelik her türlü müdahalenin önüne geçecek. Tüketiciler ürünün etiketini kontrol ederken herhangi bir özel okuyucu cihaza ihtiyaç duymayacak. Ürün kontrolü sistemin tüketicilere sağlayacağı 4 farklı sorgulama yöntemiyle yapılabilecek. Sistem, internet, mobil uygulamalar, SMS ve otomatik sesli cevaplama sistemiyle tüketicinin sorgulama talebine karşılık verecek.
 
Sistemin ürün üzerindeki etiketleri kontrol edebilmeleri için tüketicilere sağlayacağı yöntemler arasında "www.udts.com.tr" internet sayfası, iOS, android ve diğer akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve ücretsiz olarak edinilebilen uygulamalar, tüm operatörler için geçerli olan "7364" kısa mesaj servisi ve "444 37 09" numaralı otomatik sesli cevap sistemi yer alıyor.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.