Akdeniz'de göçmen kurtaran STK gemisinin bekleyişi sürüyor

Akdeniz'de göçmen kurtaran STK gemisinin bekleyişi sürüyor

Ocean Viking gemisi, Akdeniz'de kurtardığı 104 düzensiz göçmenle güvenli liman için denizde beklemeye devam ediyor.

A+A-

Akdeniz'de göçmen kurtarma faaliyetlerine katılan Fransız sivil toplum kuruluşları (STK) Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisinin 104 düzensiz göçmenle denizdeki güvenli liman bekleyişi sürüyor.

SOS Akdeniz'in Twitter'daki hesabından yapılan paylaşımda, denizdeki bekleyişi 11. gününe giren Ocean Viking için Avrupalı devletlere güvenli liman çağrısında bulunuldu.

Ocean Viking'in son günlerde Akdeniz'in ortasında çizdiği gelgitli rotasının yer aldığı harita görüntüsü yayımlanan paylaşımda, kurtarılan 104 kişinin 10 günü aşkın süredir denizde mahsur kaldığı vurgulandı.

İtalya'da ağustos ayındaki hükümet krizinde, göç karşıtı aşırı sağcı partinin iktidardan uzaklaşması sonrasında, göç politikasında önceki dönemin aksine göçmenleri kurtaran STK gemilerine daha az zorluk çıkarılıyordu.

La Repubblica gazetesinin haberine göre, Ocean Viking gemisinin, ağustostan sonraki üç kurtarma operasyonunda kurtardığı göçmenleri çok beklemeden 2-3 gün içinde tahliye ettiği, bu kez 10 günü de aşan şekilde bekletilmesinin ve izin verilmemesinin bir ilk olduğu belirtildi.

Akdeniz'deki düzensiz göçmen ve STK sorunu

Akdeniz'in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika'dan Avrupa'ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Söz konusu rotada, kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden STK'ler, kurtardıkları göçmenleri "insan hakları ihlalleri" ve "güvenlik" gerekçesiyle en yakın liman olan Trablus'a götürmüyor.

Düzensiz göçmenleri, coğrafi olarak bölgeye en yakın güvenli yer olan İtalya ve Malta'ya taşımak isteyen STK'ler, iki ülkenin bu kişileri kabul etmeye yanaşmaması nedeniyle güçlüklerle karşılaşıyordu.

İtalya'da ağustosta yaşanan hükümet değişikliğinde göç karşıtı aşırı sağcı partinin yerine sol partilerin gelmesi, ülkenin düzensiz göç politikasında ağustos öncesine göre yumuşamaya yol açmıştı.

İtalya ve Malta, son dönemde AB'den düzensiz göçle mücadelede daha fazla dayanışma görmeyi bekliyor. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.