1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akaryakıtçılara kazanç uyarısı
Akaryakıtçılara kazanç uyarısı

Akaryakıtçılara kazanç uyarısı

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına dair açıklamalarda bulunan EPDK Başkanı Yılmaz, 'Dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayileri beş yıl sonra kazanacağını şimdi almışsa bu sağlıklı bir durum değil' dedi.

A+A-
 10 numara yağ ile mücadelede başarılı olduklarının altını çizen Yılmaz, çıkar yol bulamayanların şimdi de jet yakıtına yönenildiklerini belirtti.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, 'Dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayileri beş yıl sonra kazanacağını şimdi almışsa bu çok sağlıklı bir durum değil' dedi. Gaziantep'te '5. Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Yılmaz, dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayilerinin kar oranlarının 10 yıllık değerlendirmeyle belli olacağını belirterek, 'Beş yıl sonra kazanacağını şimdi almışsa bu sağlıklı bir durum değil. Piyasada böyle bir yapı oluşuyor bu yapıyı gözden geçiriyoruz' dedi.
 
'KAÇAK CANAVARI ÜRETİLİYOR'
 
Akaryakıttaki tavan fiyat uygulamasına kanunda öngörülen şekliyle devam edildiğini anlatan Yılmaz, kurumun şeffaf bir tarzla piyasadaki görevinin bu konuda yönlendirme ve gözetim yapmak olduğunu hatırlattı. Yılmaz, akaryakıtta kaçağın yüksek olduğuna yönelik eleştirilere dair ise, 'Kaçak canavarı üretiliyor, kurum olarak ciddi mesafe aldık. Marker ve otomasyon uygulamalarımızla bunu engelliyoruz' yanıtını verdi.
 
104 LİSANS VERİLDİ
 
EPDK Başkanı Yılmaz, lisans yatırımlarıyla ilgili olarak, 2010-2014 yılları arasında 104 adet yeni üretim tesisine lisans verildiğini de açıkladı. Bu tesislerin kurulu kapasitesinin 3 bin 600 megavat olduğunu belirten Yılmaz, yıl sonuna kadar bu rakamın 4 bin megavata ulaşacağını ifade etti. Türkiye'nin elektrikte kurulu gücünün 68 bin megavatlara ulaştığını bildiren Yılmaz, 'Nükleer santrallerin de devreye girmesiyle tüketimdeki dengesizliklerin önüne geçmiş olacağız' ifadelerini kullandı.
 
BÜYÜDÜKÇE ENERJİ İHTİYACI ARTIYOR
 
Türkiye'nin büyümeyi devam ettirdiği sürece enerji ihtiyacının da artacağını vurgulayan Yılmaz, ihtiyacı karşılayabilmek için yerli yenilenebilir enerjiyi geliştireceklerini kaydetti. Yılmaz, 'Rüzgar, güneş ve hidroelektrikte lisans çalışmaları sürüyor. Yerli ve yenilenebilir enerjiyle artan enerji ihtiyacına çareler arayacağız' dedi.
 
'10 numara' yağdan sonra sıra jet yakıtta
 
10 numara yağ ile mücadelede ciddi başarı yakalandığını belirten EPDK Başkanı Yılmaz, 'Zaten 10 numaradan çıkar yol bulamadıkları için jet yakıtına yönelindi. Şimdi de bununla ilgili çalışıyoruz' dedi. Yılmaz, halk arasında '10 numara yağ' olarak bilinen akaryakıtın çevreye ve araca ciddi zarar verdiğini belirtti.
 
KAÇAĞA TAVİZ YOK
 
Kontrolsüz satılan jet yakıtın, zaman zaman meydana gelen kazalarda hayati tehditlere neden olduğunu vurgulayan Yılmaz, kaçak akaryakıta taviz vermediklerini vurguladı. Türkiye'deki tüm istasyonlarda otomasyon sistemine geçildiğini belirten Yılmaz, böylece en ücra köşedeki hareketi bile görebildiklerinin altını çizdi.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.