AK Parti harekete geçiyor! Seferberlik başlatılacak

AK Parti harekete geçiyor! Seferberlik başlatılacak

MHP Lideri Bahçeli'nin başkanlık çağrısı üzerine harekete geçen AK Parti sahalara inmeye hazırlanıyor. Başkanlık sistemi halka anlatılacak.

A+A-

Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi ile ilgili çalışmalar tamamlandı. Afyonkarahisar kampında yapılan son istişarelerin ardından gözler Başbakan Binali Yıldırım’a çevrildi.

Yıldırım’ın, bu hafta partisinin konuya ilişkin teklifi için hukukçu kurmayları ile gerekli değerlendirmeleri yapması bekleniyor. Bu çerçevede muhalefetle istişare de Ankara’da beklentiler arasında.

Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısının da en önemli gündem maddelerinden birinin yeni Anayasa ve başkanlık sisteminden oluşması bekleniyor. İktidar partisi, teklifin TBMM’ye indirilmesinin ardından yurt genelinde tam saha “başkanlık” seferberliği başlatılacak.
TEKLİF MECLİS'E GÖNDERİLECEK

Türkiye'nin haberine göre; AK Parti’nin daha önce hazırlığını yaptığı metinlerle oluşturulan teklif üzerinde son değerlendirmeler de bu hafta gerçekleştirilecek. Yıldırım’ın, partisinin hukukçu kurmaylarının yanı sıra, başta MHP Lideri Devlet Bahçeli olmak üzere muhalefetle de dirsek temasında bulunması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak kabine toplantısında da konunun ele alınması ve teklifin Meclis’e gönderilmesi öngörülüyor.

EĞER TAKVİM PLANLANDIĞI GİBİ İŞLERSE...

Kulislerde “yarı başkanlık”, “partili Cumhurbaşkanlığı” gibi seçenekler dile getirilse de, AK Parti “tam başkanlık” teklifiyle yeni Anayasayı gündeme getirecek. Başkan’ın 5+5 yıllığına iki dönem seçilebilmesi, ilk turda yüzde 50’lik oran bulunamazsa, ikinci tura gidilmesi, bakanların Meclis dışından atanması, Başbakanlık makamı olmaması ve bunun yerine Başkan Yardımcılığı oluşturulması planlanıyor. Teklifin kasım ayı başında Meclise sunulması planlanıyor. Konunun 2017 başında Genel Kurula getirilmesi hedefleniyor. Eğer takvim planlandığı gibi işlerse, ilkbaharda da referandum sandıklarının kurulması öngörülüyor.
AK PARTİ SAHAYA İNİYOR...

Başbakan Yıldırım, hafta sonu AK Parti Kampı’nda parti teşkilatlarına da, başkanlık konusunu halka anlatmaları için talimat verdi. Bu kapsamda, broşür ve kitapçıklarla AK Parti’nin neden başkanlık sistemini hedeflediği, diğer ülkelerdeki uygulamalardan farkları, nasıl bir yapı oluşacağı tek tek anlatılacak. Özellikle, muhalefetin gündeme getirdiği “eyalet -federatif yapı gelerek Türkiye’nin bölünme tehlikesi yaşayacağı”, “sistemin diktatörlüğe dönüşeceği” endişelerine yer olmadığı, teklifteki ifadelerle vatandaşlara aktarılacak. Bu süreçte, bakanlardan milletvekillerine, parti yöneticilerinden il teşkilatlarına kadar partinin tüm kadroları sahada çalışacak.

İnternet Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.