AİHM, İsrail mallarının boykot edilmesini yasaklayan Fransa'yı haksız buldu

AİHM, İsrail mallarının boykot edilmesini yasaklayan Fransa'yı haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa'da Yüksek Mahkeme'nin İsrail mallarının bu ülkede boykot edilmesinin yasak olduğu yönündeki kararının ve cezai mahkumiyetinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğine hükmetti.

A+A-

Mahkemede oy çokluğuyla alınan karar, Fransa Yüksek Mahkemesi'nin 2015 tarihinde aldığı ve cezai mahkumiyet getirdiği kararı geçersiz kıldı.

AİHM, gerekçeli kararında, Fransız mahkemesinin söz konusu kararla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10'uncu maddesi olan 'ifade özgürlüğü'nü ihlal ettiğini belirtti.

Kararın, Fransa'nın yanı sıra Almanya ve Avrupa genelinde İsrail karşıtı BDS (Boykot, Tecrit ve Yaptırım) Hareketi mensuplarına yönelik baskılara karşı da ciddi etkileri olabileceği belirtildi.

BDS, İsrail yönetiminin Filistin toprakları üzerindeki işgalinin sona ermesini, İsrail'in Arap vatandaşlar için eşit haklar sağlanmasını ve Filistinli mültecilerin yurtlarına dönüş hakkını kabul etmesi için küresel çapta faaliyetler gerçekleştiriyor.

Fransa'da 2009 ve 2010 yıllarında, 11 eylemci, 'Filistinlilerin özgürlük, eşitli ve adalet mücadelesiyle dayanışma içinde olduklarını belirterek İsrail mallarının boykot edilmesi amacıyla marketlerde barışçıl eylemler düzenlemişti. Ancak eylemciler, Fransız mahkemeleri tarafından "ayrımcılığa teşvik" iddiasıyla suçlu bulunmuşlardı.

Bu arada Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan mahkemenin kararı, ABD'de siyahi vatandaş George Floyd'un ölümü sonrası küresel çapta başlayan ırkçılık karşıtı protestoların yapıldığı bir zamana denk geldi.

euronews

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.