Afrikalı Müslümanlar evlerine dönmek istemiyor

Afrikalı Müslümanlar evlerine dönmek istemiyor

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yerinden edilen Müslümanların çoğunluğu evlerine dönmek istemiyor

A+A-

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Chris Lom, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, örgütün, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yerinden edilmiş insanların evlerine dönme isteği konusunda yeni bir araştırma yaptırdığını bildirdi.

Bu konudaki ilk araştırmanın bir ay önce yapıldığını anımsatan Lom, bu ikinci araştırmada 600 kişiyle mülakat gerçekleştirildiğini kaydetti.

Her iki araştırmada da kişilerin, yerinden ayrılma nedenleri olarak yüzde 99 oranında güvenlik sorununu gösterdiğine işaret eden Lom, yerinden olanların yüzde 20'sinin birden fazla sığınma yeri değiştirdiğini söylediğini kaydetti.

İki araştırma karşılaştırıldığında evlerine dönmek isteyenlerin sayısının yüzde 72'den yüzde 65,5'e düştüğüne dikkati çeken Lom, Hristiyanların yüzde 72'sinin evlerine dönmek istediği, Müslüman ve diğer etnik grupların yüzde 66 oranında başka bölgelere ve memleketlerine dönmek veya yerleşim merkezlerinde kalmak istediklerini aktardı.

Lom ayrıca, ülkedeki durumun, Müslüman ve diğer azınlıkların geçici yerleşim merkezleri dışındaki yerlerde kendilerini güvende hissetmedikleri bir noktaya geldiğini ifade ederek, insanların çoğunun akşamları merkezlerden dışarı çıkmadığını kaydetti.

Barış koruma birlikleri ülkeyi yakmak istiyor

Öte yandan, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Hristiyan anti-Balaka milislerinin liderlerinden Alfred Legrald Ngaya, ülkede Müslümanları hedef alan saldırıları savundu.

AA muhabirinin başkent Bangui varoşlarındaki Boyirab bölgesinde, hareketin lideri Edouard Patrick Ngaissona'nın evinde görüştüğü Ngaya, "Başta Müslümanları öldürmek gibi bir niyetlerinin olmadığını ancak daha sonra ülkedeki Müslümanların Seleka isyancılarını desteklediğinin anlaşıldığını" iddia etti.

"Barış koruma birlikleri şefimizin evine geldi, içeriye kurşun ve göz yaşartıcı gaz sıktı"  diyen Ngaya, "Barış koruma birlikleri, ülkeye barış getirmek değil, bu ülkeyi yakmak istiyor" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.