Afrika'daki en zengin 6 kişi, kıta nüfusunun yarısından fazla servete sahip

Afrika'daki en zengin 6 kişi, kıta nüfusunun yarısından fazla servete sahip

"Ben tok olsam, başkası açlıktan ölse bana ne."

A+A-

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam, Afrika'daki en zengin 6 kişinin servetinin kıta nüfusunun yarısının sahip olduğu servetten fazla olduğunu açıkladı.

Oxfam, dünyadaki süper zenginlerin yıllık yüzde 2 ila 5 varlık vergisi vermeleri durumunda milyarlarca insanın yoksulluktan nasıl kurtulacağını açıkladığı son raporunda, Afrika'ya ilişkin dikkat çekici rakamlara yer verdi.

Afrika'nın en zengin 5 kişisi arasında Nijerya'dan 3 isim yer alırken, bunlar, 13.5 milyar dolarlık servetiyle Aliko Dangote, 6.5 milyar dolarlık servetiyle Mike Adenuga, 4.9 milyar dolarlık servetiyle Abdulsamad Rabiu oldu.

Kıtadaki diğer 2 süper zengin 8.2 milyar dolarla Mısır'dan Nassef Sawiris, 7.9 milyar dolarla Güney Afrika'dan Nicky Oppenheimer oldu.

Raporda, Afrika'nın en zengin 6 kişisinin sahip olduğu 45.8 milyar dolarlık servetin kıta nüfusunun yaklaşık yarısına denk gelen 678 milyon en yoksul Afrikalının sahip olduğu 41.9 milyar dolarlık servetten fazla olduğuna vurgu yapıldı.

'En zengin 5 kişinin serveti salgın sırasında üçte bir oranında arttı'

Öte yandan, en zengin 5 kişinin servetinin Kovid-19 salgını sırasında üçte bir oranında (9.7 milyar Dolar) arttığı belirtildi.

Raporda 5 milyon dolardan fazla serveti olan Afrikalılardan yüzde 2, 50 milyon doları olanlardan yüzde 3, 1 milyar doları olanlardan yüzde 5 varlık vergisi alınması halinde kıta ülkelerinin yaklaşık 19,87 milyar dolar toplayabileceğine yer verildi.

Öte yandan, raporda, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın 530 milyon dolarlık varlığıyla ülkesinin en zengin 4. kişi olması dikkati çekti. sputnik

Risale-i Nur'dan

Bütün ihtilâlât ve fesadın asıl madeni ve bütün ahlâk-ı rezilenin muharrik ve menbaı, tek iki kelimedir.

Birinci kelime: "Ben tok olsam, başkası açlıktan ölse bana ne."

İkinci kelime: "İstirahatim için zahmet çek; sen çalış, ben yiyeyim."

Birinci kelimenin ırkını kesecek tek bir devâsı var ki, o da vücub-u zekâttır. İkinci kelimenin devâsı hurmet-i ribâdır. Adalet-i Kur'âniye âlem kapısında durup, ribâya "Yasaktır, girmeye hakkın yoktur" der. Beşer bu emri dinlemedi, büyük bir sille yedi. Daha müthişini yemeden dinlemeli.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.