Afrika'da hava kirliliğinden bir yılda 1 milyon 91 bin kişi öldü

Afrika'da hava kirliliğinden bir yılda 1 milyon 91 bin kişi öldü

Covid-19'dan daha fazla ölümcül ama aynı panik bu problemde yaşanmıyor

A+A-

Lancet Planetary Health dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 2019'da Afrika'da kömür ve gaz yağının evlerde yol açtığı hava kirliliği 697 bin, dış ortamdaki hava kirliliği de 394 bin kişinin ölümüne neden oldu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerinden yararlanılarak hazırlanan  çalışmada, hava kirliliğinin yol açtığı hastalık ve ölümlerin ekonomiye olan  etkilerine de yer verildi.

Hava kirliliğinin 2019'da Etiyopya ekonomisine olumsuz etkisi 3 milyar  dolar olurken, bu rakam Gana'da 1,63 milyar, Ruanda'da ise 349 milyon dolar oldu.

Araştırmada, dış hava kirliliğine bağlı ölümlerde görülen artışın en  tedirgin edici bulgu olduğu ifade edilerek kıtadaki kentleşmeyle bu rakamın  katlanarak büyüme riski bulunduğu belirtildi.

2100 İTİBARIYLA KITA NÜFUSU 3 KAT ARTACAK

Hem sanayileşme hem de kentleşmeden ötürü fosil yakıt kullanımının  arttığına dikkat çekilen çalışmada, 2100 itibarıyla kıta nüfusunun 3 kat artarak  1,3 milyardan 4,3 milyara çıkmasının beklendiği kaydedildi.

Öte yandan hava kirliliğine bağlı ölümlerin şu anda AIDS'ten sonra en  fazla ölüme yol açan ikinci ölüm nedeni olduğuna vurgu yapıldı.

Araştırmada, AIDS ve sıtma gibi hastalıklardan ötürü ölümlerin  azaldığı kıtada, "bulaşıcı" hastalıklardan "bulaşıcı olmayan" hastalıklara doğru  bir epidemiyolojik geçişin olduğu vurgulandı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.