Afrika güç birliğini keşfediyor: Üç ülke konfederasyon kuracak

Afrika güç birliğini keşfediyor: Üç ülke konfederasyon kuracak

Sahel Devletleri İttifakı'nı kuran Nijer, Mali ve Burkina Faso ilk zirvelerini gerçekleştirdi. Konfederasyon kurmayı öngören ortak bildiriyi imzalayan 3 ülke başta güvenlik olmak üzere birçok alanda işbirliği yapacak

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğundan (ECOWAS) ayrılma kararı alarak Sahel Devletleri İttifakı'nı (AES) kuran 3 ülke, ilk zirvelerini Nijer'in başkenti Niamey'de düzenledi.

Mali Cumhurbaşkanı Assimi Goita, Nijer Cumhurbaşkanı Abdurrahmane Tchiani ve Burkina Faso Cumhurbaşkanı İbrahim Traore, Niamey'de zirve dolayısıyla bir araya geldi. Zirvede, 3 ülkeden oluşan "Sahel Devletleri Konfederasyonu'nu" kurmayı öngören ortak bildiri imzalandı, Mali Cumhurbaşkanı Goita da 1 yıllığına AES'nin dönem başkanı seçildi.

ECOWAS'A KAPIYI TAMAMEN KAPATTILAR

Öte yandan zirvede ECOWAS'a dönüşün mümkün olmadığının da altı çizildi. Burkina Faso Cumhurbaşkanı Traore, X hesabından yaptığı paylaşımda, AES'nin Nijer, Mali ve Burkina Faso halklarının refahı için muazzam bir potansiyele sahip olduğunu yazdı. Traore, Sahel Devletleri Konfederasyonu sayesinde de bağımsızlıklarını pekiştireceklerini kaydetti.

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK ALANLARIN BAŞINDA "GÜVENLİK" VAR

Mali, Burkina Faso ve Nijer, Eylül 2023'te AES'i kurmuş, 28 Ocak'ta yayımladıkları ortak bildiride ECOWAS'tan çekileceklerini duyurmuştu. Toplam nüfusu 72 milyonu bulan söz konusu 3 ülkenin, AES kapsamında başta güvenlik olmak üzere birçok alanda işbirliği yapması bekleniyor.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.