Afganların ülkelerinden umudu kalmadı

Afganların ülkelerinden umudu kalmadı

Afganistan'da yapılan bir araştırmaya göre ülkede seneye yapılacak seçimler öncesi halk ülkenin gidişatı konusunda son derece kötümser.

Afganistan’da The Asia Foundation'ın 15 bin kişi ile yaptığı ankete göre, Afgan halkı gelecek yıl nisan ayında yapılacak seçimler öncesinde yolsuzluk, güvenlik ile işsizlik korkularının belirginleştiği bir ortamda, ülkelerinin gidişatı konusunda kötümser.

Güvenlik en büyük neden

Güvenlik eksikliğinin Afgan halkının kötümser olmasındaki en büyük neden olarak ortaya çıktığı ankette, katılımcıların yüzde 72,5’i ekonomi, kötü yönetim, işsizlik ve yolsuzluğun yanında elektrik ve su sisteminin eksikliğini de kötümser olma sebebi olarak gösterdi.

Yüzde 32,8: Ülke doğru yolda ilerliyor

Ankete katılanların 32,8’i ülkelerinin doğru yolda ilerlediğini belirtirken bu oran, geçen yıl yapılan ankette ortaya çıkan iyimserlik oranı ile aynı düzeyde.

Afganistan’da iyimserliğin yüksek olduğu bölgeler, çoğunlukla Peştunların yaşadığı doğu bölgesi. İyimserliğin en düşük olduğu bölgeler ise çoğunlukla Tacik ve Hazaraların yaşadığı başkent Kabil ile ülkenin orta ve kuzey bölgeleri.

Şiddet devam ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, 2018 yılının ilk 9 ayında Afganistan’da 2 bin 798 kişi hayatını kaybederken, 5 bin 252 kişi de yaralandı. Bu, geçen yıla oranla şiddet olaylarında düşüş olduğunu gösterse de ülkedeki şiddetin sürekli devam ettiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.